Padniecie! Kościół ustalił "minimalną stawkę na tacę"

Padniecie! Kościół ustalił "minimalną stawkę na tacę"

Ile na tacę powinni dawać wierni? Czy jest jakaś minimalna dopuszczalna stawka? Okazuje się, że tak. To, że Kościoły w kwestiach finansowych idą z duchem czasu, wiadomo już nie od dziś. W niektórych parafiach wprowadzona została nawet możliwość płatności kartą. Teraz, ustalona została minimalna kwota wpłacanych datków. 

Ile na tacę? - To pytanie zadaje sobie niejeden parafianin. Okazuje się, że ze zbyt małymi kwotami czasem lepiej się po prostu nie wychylać. Zasada "lepiej więcej, niż mniej" jest wciąż aktualna, a niektóre parafie nawet się z tym nie kryją się i ustalają stawki minimalne.

Ile na tacę? Nie za mało

Kartą w kościele zapłacimy już w niektórych parafiach we Francji, Anglii, ale również i w Polsce. Jednak, jak powszechnie wiadomo, korzystanie z terminali kosztuje. Żeby zniwelować kolejne wydatki, wprowadzone zostały następne, szokujące innowacje. W Archikatedrze Najświętszej Marii Panny w Sydney możemy zapłacić kartą, ale tylko pod warunkiem, że będzie to minimum 10 dolarów australijskich. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 27 złotych. Główna zarządzająca świątynią wydała w tej kwestii oświadczenie: - Wprowadzamy elektroniczne tace jako rozwiązanie dla parafian i turystów, którzy nieustannie pytali o przekazanie nam datków drogą elektroniczną. Po prostu gonimy za resztą świata – odpowiedziała kobieta.

Bunt na pokładzie

Ustalanie konkretnych stawek zirytowało wiernych. Pokreślili oni, że każdy powinien móc wpłacić tyle, na ile go stać i przede wszystkim, na ile ma ochotę. Ustalanie dolnych granic jest ogromnym nietaktem. Na profilu archikatedry na Facebooku można znaleźć między innymi takie komentarze: - Haniebnym jest, że usunęliście swój wpis, ale jeszcze bardziej haniebne jest to, że w ogóle wprowadzacie te tace i myśleliście, że reklamowanie ich jest w porządku. To tylko pokazuje, jak wasz „biznes” nie ma wyczucia – napisał jeden z internautów. -  Jestem katolikiem, ale to jest po prostu śmieszne – napisał ktoś inny.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Takich komentarzy było blisko 1,5 tysiąca. A konkretniej rzecz ujmując, było. Parafia bardzo szybko usunęła swój kontrowersyjny wpis informujący o nowych możliwościach, które kościół przygotował dla swoich wiernych. To jednak nie uspokoiło rozwścieczonych internautów, bowiem swoje żale zaczęli wylewać pod innymi wpisami. Administrator zarządzający profilem świątyni na Facebooku poinformował, że dziękuje za wszystkie z komentarzy, w tym również za te złe. Nie padła jednak żadna obietnica wyciągnięcia wniosków. W Polsce kartą można zapłacić w Warszawie, w Kościele Dominikanów przy ul. Freta. Tam jednak nie obowiązuje żadna minimalna kwota darowizn. Przynajmniej na razie.Najlepsze newsy dnia:

  1. Kościół w furii, internet szaleje. Miażdżąca wypowiedź Gajosa o księżach po premierze Kleru
  2. Największa rewolucja w historii McDonald’s! Zmienią się wszystkie kanapki w każdej restauracji
  3. Choroba od lat zatruwa życie Katarzynie Dowbor. “Było tak źle, że nie widziałam sensu życia”
Następny artykuł