Ile dać księdzu po kolędzie? Nie ma oficjalnego cennika, ale...

Ile dać księdzu po kolędzie? Nie ma oficjalnego cennika, ale... Źródło:

Ile księdzu po kolędzie - ten dylemat jest stałym elementem dla wielu rodzin w okresie około świątecznym. I mimo tego, że oficjalnie kolęda nie jest jednoznaczna z kopertą dla księdza, to rzeczywistość weryfikuje ten pogląd.

Ile księdzu po kolędzie wypada włożyć do koperty? Wizyta księdza w domu w okresie przedświątecznym jest tradycją, zwłaszcza w domach wierzących. Nie wyobrażają sobie oni wręcz, żeby ksiądz pominął ich dom podczas corocznej pielgrzymki do parafian. Jednak nawet wśród najbardziej aktywnych i oddanych wiernych kwestia ilości pieniędzy w kopercie dla księdza jest kontrowersyjna.

Ile księdzu po kolędzie? Znamy przykładowe kwoty

Żadna parafia nie opublikuje oficjalnego cennika usług, gdyż spotkałoby się to ze zdecydowaną reakcją społeczną, zwłaszcza w czasie pontyfikatu Franciszka, który niejednokrotnie głośno potępiał pogoń niektórych duchownych za pieniądzem oraz dążenie do luksusów i wystawnego życia. Mimo tego niektóre parafie publikują na swoich stronach internetowych zbiorcze rozliczenia wizyt duszpasterskich. Jedna z warszawskich parafii opublikowała taki raport za przełom 2017 i 2018 roku. Według danych parafii księdza przyjęło 4 947 rodzin, które łącznie przekazały na potrzeby parafii 187 100 złotych. Z powyższych danych wynika, że w kopertach średnio przekazywano 40 zł. Taką średnią kwotę można wyliczyć dla każdego województwa. Przykładowo w województwie mazowieckim było to 40 zł, w woj. łódzkim - 50 zł, w woj. małopolskim - 40 zł, w woj. lubelskim - 20 zł, a w województwie lubuskim - 70 zł. Ciekawostką jest, że w województwie podkarpackim biskup zakazał zbierania koperty od wiernych. Katolicka Agencja Informacyjna w swoim raporcie na temat wizyt duszpasterskich przypomina, że po odliczeniu składek do kasy diecezjalnej lub parafialnej księżom przypada ok. 20 proc zebranej kwoty. DALSZY CIĄG ARTYKUŁU POD GALERIĄ

Cała prawda o kolędzie

Podstawowym celem kolędy jest wspólna modlitwa księdza z wiernymi, poświęcenie ich domu oraz udzielenie błogosławieństwa rodzinie na cały rok. Teoretycznie czas na kolędę jest w okolicy świąt Bożego Narodzenia, jednak niektóre kolędy rozpoczynają się już pod koniec listopada. Wiele parafii przygotowuje szczegółowe wytyczne dotyczące przyjmowania księdza po kolędzie. Według tych wytycznych najważniejsze jest zadbanie o godne przyjęcie duchownego w domu. Konieczne jest wyciszenie wszelkich sprzętów elektronicznych, przygotowanie białego obrusu i wszelkich atrybutów religijnych. Oficjalnie koperta dla księdza jest tylko nieobowiązkowym dodatkiem i należy na nią przeznaczyć tylko tyle, na ile pozwala sytuacja materialna rodziny.
ZOBACZ TAKŻE
  1. Ile pies chodzi w ciąży? Dni i charakterystyka ras
  2. Znaki zodiaku i ich najpiękniejsze partie ciała. Co masz w sobie niezwykłego?
  3. Ciągnęli pijanego księdza za nogi. Nie kontaktował w ogóle
  4. Skandal na antenie TVP! Dzieci mogły to zobaczyć
  5. Najpierw Pawłowicz, teraz on! Kolejny znany polityk znika z obozu PiS
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News