Ile kroków robić każdego dnia? Czas ruszyć się z miejsca!

Ile kroków robić każdego dnia? Czas ruszyć się z miejsca! Źródło: publicdomainpictures

Ile kroków na dzień powinniśmy robić aby cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją? W dzisiejszych czasach, większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, a swój wysiłek fizyczny ogranicza do minimum. Mało kto wie, że wcale nie trzeba ciężkich treningów, aby być zdrowym i mieć dobrą kondycję. Wystarczy chodzić.

Ile kroków na dzień powinniśmy robić? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca robienie około 10 tysięcy kroków dziennie. Jest to ilość, która zapewni nam dobrą kondycję, zdrowie, a przy odpowiedniej diecie także szczuplejszą sylwetkę. Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętny krok dorosłego człowieka to od 60 do 80 centymetrów, 10 tysięcy kroków to około 6-8 kilometrów. Jest to dla wielu ludzi nie lada wyczyn. Warto jednak pamiętać, że w liczbę kroków należy wliczyć wszystkie codzienne aktywności, czyli zwykłe krzątanie się po domu czy spacer z psem. 

Ile kroków na dzień powinieneś robić?

Czy jednak każdy z nas musi i powinien robić 10 tysięcy kroków? Otóż nie. Światowa Organizacja Zdrowia podała tę liczbę dla dorosłego, zdrowego człowieka. Oznacza to, że jeśli masz problemy ze zdrowiem, prawie w ogóle się nie ruszasz czy zmagasz się z otyłością możesz ograniczyć tę liczbę. Wtedy zaleca się robić od 2,5 do 5 tysięcy kroków. Z każdym następnym dniem, tygodniem i miesiącem stopniowo zwiększaj liczbę kroków. Od razu będziesz czuł się lepie. Potraktuj te 10 tysięcy kroków jako cel do którego będziesz dążył.

Jak zmierzyć nasz kroki 

Skąd mamy wiedzieć ile kroków robimy w ciągu dnia i czy osiągnęliśmy już nasz cel? Najprostszy sposób to krokomierz. Można go dostać w każdym sklepie sportowym czy przez internet. To małe urządzenie dokładnie policzy każdy nasz krok i pokaże, ile jeszcze brakuje do upragnionego celu.

Obecnie taką funkcję posiadają także telefony oraz zegarki. Jeśli nasz smartfon nie ma takiej opcji, można zawsze ściągnąć aplikację, która także działa jako pedometr. Jednak warto pamiętać, że takie aplikacje oraz telefony nie są dokładne jak profesjonalny krokomierz.

Dzięki krokomierzom łatwiej będzie nam śledzić nasze postępy. To także dodatkowa motywacja do tego aby przejść jeszcze kilka dodatkowych metrów.

Źródło: Portal ABCZdrowie

Następny artykuł