Ile kot ma żyć? Mit o dziewięciu życiach kota

Ile kot ma żyć? Mit o dziewięciu życiach kota Źródło: Pixabay.com/TeamK

Ile kot ma żyć? Jedni mówią 7, inni uważają, że 9. Opinie są podzielone więc, kto ma rację? Okazuje się, że liczba kocich wcieleń to mit, niezależnie od tego, ile miałoby ich być. Prawda o kilku żywotach jest bardzo zaskakująca.

Ile kot ma żyć? Siedem, dziewięć czy może jeszcze więcej? Zdania są podzielone, ale niezależnie od wersji, to jedna z pierwszych rzeczy, jakich można dowiedzieć się o tych stworzeniach. Część z osób, która wierzy w kilka żywotów swojego pupila, muszą jednak skonfrontować się z faktami - mnogość kocich żyć to jedynie mit.

Ile kot ma żyć? Siedem, dziewięć czy... jedno?

Wiele osób jest przekonana, że każdy kot ma w zapasie kilka żywotów i żaden wypadek nie jest dla niego problemem. Problem pojawia się jednak z ilością dodatkowych żywotów. Można spotkać się z wariantem siedmiu i dziewięciu żyć. Skąd wzięła się ta definicja?

- To liczba magiczna w numerologii chrześcijańskiej. Siedem oznacza doskonałość i przynosi szczęście, a koty dzięki swej zwinności i gibkości zawsze spadają na cztery łapy. Gdyby taki upadek zdarzył się nam, na pewno byśmy tego nie przeżyli - twierdzi Magdalena Bielecka, redaktorka magazynu "Kocie sprawy".

Inaczej przedstawia się wiara w dziewięć kocich żywotów, zwłaszcza w kulturze anglosaskiej.

- Wzięło się to z przypuszczeń, że koty pochodzą ze starożytnego Egiptu, gdzie bóg Atum Ra był przedstawiany pod postacią kota i symbolizowała go właśnie cyfra dziewięć - dodaje dziennikarka.

Prawda jest jednak taka, że koty mają tylko jedno życie i kiedy umrą z jakiegoś powodu, nie dostaną drugiej szansy. 

Skąd wziął się mit o kilku życiach kota?

Geneza mitu o kilku kocich żywotach ma związek z zadziwiając kocią zręcznością. Te zwierzęta są jedyni z najbardziej zwinnych i giętkich stworzeń, dlatego z łatwością mogą uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Często udaje im się uciec przez zagrożeniem na drzewo lub wcisnąć się przez jakąś szparę, za którą nic im nie grozi. 

Do powstanie mitu z pewnością przyczynił się fakt, że koty zazwyczaj spadają na cztery łapy, dzięki czemu wielokrotnie udało im się uniknąć śmierci. 

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News