Ile kosztuje test ciążowy w aptece? Rodzaje i ceny

Ile kosztuje test ciążowy w aptece? Rodzaje i ceny Źródło: Wikipedia/Zwager

Ile kosztuje test ciążowy w aptece? Większość kobiet w pierwszym odruchu sięga właśnie po testy domowe. Zarówno te kupione w aptece, jak i robione w laboratorium wykrywają hormon produkowany przez kobietę w ciąży - gonadotropinę kosmówkową. Należy pamiętać o tym, że testy różnią się swoją wykrywalnością, szczególnie podczas pierwszych tygodni ciąży.

Test ciążowy - kiedy zrobić? 

Test ciążowy jest pierwszym krokiem ku temu, by kobieta przekonała się, czy doszło do zapłodnienia. Hormon ciążowy - gonadotropina kosmówkowa (hCG) produkowany jest dopiero około 8 dnia po zapłodnieniu, wytwarzany jest przez łożysko i zapłodnioną komórkę jajową, lecz tylko wtedy, gdy jajo będzie przyczepione do ściany macicy, co zazwyczaj następuje 8 dnia. 

Domowe testy mają różne czułości wykrywania tego hormonu, stężenie rośnie wprost proporcjonalnie do czasu, który minął od zapłodnienia. W przypadku testu wykrywającego mniejsze stężenie hormonu, będziemy w stanie o wiele wcześniej potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Według producentów, już po 10 dniach jesteśmy w stanie otrzymać wiarygodny wynik testu, jednak należy pamiętać, że zapłodnienie nie musi dojść w dniu daty współżycia. Plemnik w drogach rodnych kobiety jest w stanie przeżyć nawet 5 dni. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie testu w dniu, w którym powinna nastąpić menstruacja. 

Ile kosztuje test ciążowy i jakie są jego rodzaje

Ile kosztuje test ciążowy? Ceny mogą się różnić w zależności od producenta i lokalizacji zakupu, lecz te najbardziej popularne możemy spotkać w cenie około 10 złotych. Najpowszechniejszymi testami są płytkowe i strumieniowe, w internecie możemy nabyć je już od 3 złotych. 

Wyróżnia się kilka rodzajów testów, co wpływa na sposób ich użycia. 

  • Test płytkowy

Jest to najbardziej powszechny test. Jego forma ma postać prostokąta z dwoma oknami, mniejszy otwór jest na mocz, większy na wyniki testu. 

  • Test strumieniowy

Jest to test nazywany również flamastrowym ze względu na swoją formę, która zbudowana jest z rączki, dwóch pól odczytu badania i końcówki, którą kierujemy na kilka sekund pod strumień moczu. 

  • Test paskowy

Aby wykonać ten test, należy zebrać mocz do próbnika (jeśli nie został załączony w zastawie testowym, należy go nabyć w aptece) po czym test zanurzyć do poziomu podanego na ulotce, następnie test odstawić na płaską powierzchnię i po kilku sekundach powinniśmy otrzymać wynik. 

Źródło: Gazeta

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News