Ile kosztuje rozwód z porozumieniem stron? Ile za pozew i prawnika?

Ile kosztuje rozwód z porozumieniem stron? Ile za pozew i prawnika? Źródło: pixabay.com/Raphigrafie

Ile kosztuje rozwód w Polsce? To nie łatwa sytuacja, kiedy dwoje ludzi, którzy przysięgają sobie wierność i uczciwość aż do śmierci, nie mogą już ze sobą żyć. Jeśli para nie potrafi dogadać się co do podziału majątku lub innych kwestii, potrzebny będzie prawnik.

Ile kosztuje rozwód? Według statystyk prawie co drugie małżeństwo kończy się rozwodem, na dziesięć tysięcy osób przypada siedemnaście rozwodów. I choć zakochani przysięgają sobie przed ołtarzem lub Naczelnikiem Urzędu Stanu Cywilnego, że nie opuszczą się do śmierci, z biegiem lat muszą zmierzyć się z realiami codzienności i życia w monogamii.

 - Mamy wizję małżeństwa jako miejsca zapewniającego szczęście, bezpieczeństwo i satysfakcję. A potem okazuje się, że jest inaczej. Pojawia się nie tyle chęć, ile nawet przymus psychiczny rozstania. W wielu przypadkach decydujemy się na ślub pochopnie, ale nie zawsze. Ludzie żyją dziś na kocią łapę, budzą się przy sobie i przestają udawać przed sobą. To pomaga. Gdyby nie to, rozwodów byłoby jeszcze więcej, bo znalibyśmy się mniej - podkreśla profesor Piotr Szukalski, który jest autorem książki "Małżeństwo: początek i koniec".

Ile kosztuje rozwód w 2019 roku? Za porozumieniem stron czy nie, zróbcie to z adwokatem. Pozew o rozwód to konieczność

Obserwujemy ciągły wzrost liczby rozwodów w naszym kraju, wobec tego zastanówmy się, od czego zacząć, kiedy zdamy sobie sprawę, że nic nas nie łączy z obecnym partnerem. Nic, a może wszystko? Wspólne mieszkanie, kredyt, samochód, dzieci, pies - jak się rozstać?

Jeśli wszystkie metody się wyczerpały i decyzja o rozwodzie jest nieuchronna, małżonkowie udają się do adwokata lub radcy prawnego, który najczęściej jest pełnomocnikiem w sprawach. Korzystanie z jego usług nie ma konkretnego cennika, jest to zazwyczaj od kilkuset do kilku tysięcy złotych (stawka minimalna to 720 złotych). A to jedynie pierwszy z wydatków.

 - Honorarium dla radcy prawnego lub adwokata za prowadzenie sprawy rozwodowej zaczyna się od ok. 1 500 zł (bez orzekania o winie, bez wspólnych dzieci). Gdy sprawa jest skomplikowana, wówczas honorarium może wynosić ok. 3000-6000 zł, a nawet więcej - mówi jeden z prawników.

Jakie koszty będą musieli ponieść małżonkowie, zanim ich drogi na dobre się rozejdą? Oto rozpiska:

  • koszty sądowe - 600 złotych, to kwota, jaką ponosi osoba, która składa pozew o rozwód. Jeśli sprawa zakończy się nieorzekaniem o winie, zwracana jest połowa tej kwoty. Rozwód za porozumieniem stron zazwyczaj kończy się na pierwszej rozprawie,
  • opinia Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, która potrzebna jest przy małoletnich dzieciach, kosztuje od 500 do tysiąca złotych,
  • ewentualny koszt mediacji - 400 złotych,
  • usługi adwokata lub radcy prawnego - od 720 złotych do nawet kilku tysięcy, w zależności od złożoności sprawy,
  • dodatkowe koszty, jeśli będzie to rozwód przy orzeczeniu winy i zasądzeniu alimentów.

Ile kosztuje rozwód kościelny i cywilny? To to samo?

Rozwód kościelny to potoczne określenie stwierdzenia nieważności małżeństwa zgodnie z prawem kanonicznym, pamiętajmy bowiem, że Kościół katolicki nie uznaje rozwodów orzeczonych przez sąd cywilny. Powody, które dopuszczają ubieganie się o stwierdzenie nieważności, zawarte są w Kodeksie Prawa Kanonicznego Jana Pawła II

Ile to kosztuje? Na początku trzeba ponieść koszty przygotowania tak zwanej skargi rozwodowej, to honorarium prawnika-kanonisty, którego koszty różnią się znacząco w zależności od oferty i zawiłości sprawy. Koszty sądowe w diecezji oscylują wokół 1500 złotych, należy do nich doliczyć cenę za opinie biegłych.

  1. Ile kosztuje znaczek na list w 2019 roku? Zwykły i za granicę
  2. Użytkownicy wykop.pl nagłośnili akt wandalizmu młodej instagramerki. Dziewczyna przeprasza
  3. Pamiętacie słynny playback z DDTVN? Przedstawiamy modelkę "grającą" na gitarze
  4. Ile kosztuje prawo jazdy? Ceny kursów zależą od miejsca
  5. Kim jest najmłodszy polski milioner? Trudno uwierzyć w jego majątek
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu