Ile kosztuje prawo jazdy? Ceny kursów zależą od miejsca

Ile kosztuje prawo jazdy? Ceny kursów zależą od miejsca Źródło: youtube.com/ WORD Warszawa

Ile kosztuje prawo jazdy wybranej kategorii? To nie tylko cena egzaminu, ale również kursu przygotowującego, kwoty są różne i wahają się w zależności od miasta. Najwyższą kwotę muszą zapłacić mieszkańcy Warszawy, Krakowa i innych dużych aglomeracji, by móc podejść do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Ile kosztuje prawo jazdy, czy wszystkie kursy na różne kategorie są w jednej cenie? Tyczy się to również samego egzaminu, cena za prawo jazdy na motocykl, jest równa cenie prawa jazdy na samochód osobowy?

Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów silnikowych. Wydawany jest przez odpowiednie do tego organy państwowe. Najpopularniejsze jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, czyli takiego, które uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu).

Ile kosztuje prawo jazdy? Cena kursu przygotowującego

Aby móc ubiegać się o uzyskanie prawa jazdy, należy spełniać kilka warunków:

 • osiągnąć wymagany do kategorii wiek,
 • uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane,
 • odbyć wymagane dla kategorii szkolenie, 
 • zdać z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy.

Cena kursu na prawo jazdy kategorii B waha się w granicach od 900 do 2500 złotych, przy czym należy również doliczyć konieczne badanie lekarskie, którego koszt to około 200 złotych. Opłata za szkolenie zawiera 30 godzin wykładów teoretycznych i 30 godzin jazdy. Jeśli kursant chce dokupić indywidualne dodatkowe godziny jazdy po ulicach to cena jednego to koszt w granicach 40-60 złotych za 60 minut.

W dużych miastach ceny są najwyższe, kurs w Lublinie to koszt około 1600 złotych, a w Warszawie, Gdańsku czy Szczecinie ceny kursów zaczynają się od około 1800 złotych i mogą sięgać nawet ponad 2 tysięcy.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy kat. A, B, C, D, T?

Egzaminy również nie należą do najtańszych. Za egzamin teoretyczny trzeba zapłacić 30 złotych, za praktyczny, ceny różnią się w zależności od zdawanej kategorii:

 • AM - 140 zł,
 • A, A1, A2 - 180 zł,
 • B - 140 zł,
 • B1, C1, D1, T - 170 zł,
 • C, D - 200 zł,
 • B (96) - 170 zł,
 • B+E - 200 zł,
 • C1+E, C+E, D1+E, D+E - 245 zł,
 • pozwolenie na tramwaj - 125 zł.

To nie koniec wydatków. Po zdanym egzaminie należy udać się z dokumentami potwierdzającymi zaliczony egzamin do stosownego urzędu i złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy. Sam dokument kosztuje 100 złotych i to on uprawnia nas do prowadzenia pojazdu.

 1. Czy można myć samochód na posesji? Prawo wypowiada się nawet na ten temat
 2. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
 3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
 4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
 5. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News