Ile kosztuje euro 2019 wartość waluty
pixnio.com
Jan Odyniec - 4 Kwietnia 2019

Ile kosztuje euro 2019? Prawdziwa wartość waluty EU

Ile kosztuje euro - 2019 rok przyniósł już wiele wydarzeń, które wpływają na zmianę kursu waluty, chociażby zawirowania związane z brexitem. To pytanie zadaje sobie zatem wielu z nas. Jaka jest teraz wartość euro? Czy wymienić teraz czy poczekać do wakacji? Jaki wtedy będzie kurs, niższy czy wyższy?

Ile kosztuje euro - 2019 rok może przynieść jeszcze wiele wahań waluty. Duże przy tym znaczenie mają sytuacje polityczne, jak chociażby postępująca sytuacja związana z brexitem oraz zaburzenia na linii Unia Europejska-Wielka Brytania. Kurs walut determinuje jednak wiele ekonomicznych czynników.

Co wpływa na kurs waluty?

Determinantów jest wiele, przyjrzymy się tym najważniejszym.

Im wyższy będzie poziom inflacji, tym wyższe będą ceny przeciętne za produkty oraz usługi w kraju. Natomiast jeśli ceny będą rosły zbyt szybko, popyt będzie na nie spadał, a import się coraz mniej opłacał. Efektem tego będzie osłabienie waluty krajowej.

Istotnym czynnikiem przy kursie walut są stopy procentowe, które są narzędziem do regulowania ilości pieniądza. Na naszym rodzimym rynku odpowiada za to Narodowy Bank Polski. Niskie stopy procentowe wpływają korzystnie na gospodarkę - kredyty są korzystniejsze, wzrasta także szeroko pojęta konsumpcja. Nie jest to jednak korzystne z punktu widzenia inwestora. Inwestycja w walutę jest w takiej sytuacji mało opłacalna i warto zastanowić się nad inną inwestycją.

Stopa bezrobocia wbrew pozorom również wpływa na kursy waluty. Im niższe bezrobocie, tym bardziej rynek wygląda na sprzyjający do inwestycji, a to sprawia, że poprawia się kurs waluty. Niskie bezrobocie świadczy również o dobrze rozwijającej się gospodarce.

PKB, czyli innymi słowy Produkt Krajowy Brutto - jego dynamiczny wzrost wpływa na poprawę wartości waluty. Inwestorzy chętniej inwestują w krajach, gdzie widoczny jest rozwój gospodarczy, a to jednocześnie poprawia walutę kraju, w którym inwestycja zostaje wykonana.

Euro - kurs NBP - Ile kosztuje euro (2019)?

Jeśli planujesz wyjazd na wakacje i zastanawiasz się czy powinieneś wymienić złotówki na euro, to jest dobry moment żeby przyjrzeć się temu bliżej. Wartym sprawdzenia są dane historyczne dla okresów przedwakacyjnych oraz wakacyjnych z poprzednich lat. Najwyższa wartość osiągnięta była w lipcu 2018 roku, kiedy to kurs euro przekroczył 4.40zł.

Obecnie (dnia 4 kwietnia) wartość euro to około 4,30zł, podczas gdy w ubiegłym roku wynosiła około 4,20zł. Nie jest to jednoznaczne z tym, że wzrośnie ona do wakacji. Wysokość kursu euro oscyluje w 2019 roku w okolicach 4,30zł.

Źródło: walutomat.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News