Koniec kryzysu na rynku kryptowalut? Ile trzeba zapłacić za jednego Bitcoina?

Koniec kryzysu na rynku kryptowalut? Ile trzeba zapłacić za jednego Bitcoina? Źródło: pixabay.com/PIX1861

Ile kosztuje Bitcoin w 2019 roku? Jak przedstawiała się jego cena na przestrzeni lat, przecież od powstania tej kryptowaluty minęło już dziesięć lat. Jego 10. urodziny były obchodzone w grobowych nastrojach, prezentem dla inwestorów i spekulantów był ponad 90% spadek ceny. Co wpływa na jego wartość? Choć nazywany jest cyfrową walutą, nie spełnia jednej z podstawowych funkcji pieniądza. Jakiej?

Ile kosztuje Bitcoin obecnie? Patrząc na wykres ceny tej kryptowaluty, niejeden może złapać się na głowę. W grudniu 2017 roku jedna jednostka tej kryptowaluty kosztowała prawie 20 tysięcy dolarów, dzisiaj to około 8700 dolarów. Ogromny spadek wartości portfeli nieco zniechęcił inwestorów, jednak wciąż są entuzjaści, którzy twierdzą, że cena BTC za parę lat osiągnie pułap kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy. 

Poprzedni rok ostudził nieco zapał największych entuzjastów i pokazał, że każdy rynek rządzi się swoimi prawami, jeśli ktoś myśli, że jest w stanie przewidzieć dokładny ruch ceny i wszystkie zdarzenia, szybko przekona się o swoim błędzie, na dodatek z pustym kontem. 

 - Jest matematycznie niemożliwe, żeby Bitcoin kosztował mniej niż milion dolarów do końca 2020 roku. Bitcoin to nie akcje, nie można więc stosować paradygmatów rynku akcyjnego i oczekiwać odpowiedzi - pisał na swoim Twitterze John McAfee, twórca słynnego antywirusa, który znany jest ze swojego ekstrawaganckiego podejścia do wielu spraw. Wpis ten pochodzi z kwietnia tego roku.

Ile kosztuje Bitcoin w 2019 roku? Dzisiaj jego cena nie powala

Cena jednego Bitcoina obecnie waha się w granicach 8500-9000 dolarów. Jednak jeszcze w styczniu jego cena nie przekraczała pułapu 4 tysięcy. 

Jeśli patrzymy na jego całościowy wykres, możemy zaobserwować, że jego wartość sukcesywnie rosła do końca grudnia 2017 roku. Długi czas po jego powstaniu Bitcoin kosztował kilka dolarów, nie interesował się nim nikt oprócz zapaleńców nowych technologii. Kiedy jego cena urosła do 100 dolarów, jego inwestorzy oszaleli, ich portfele były warte o kilkaset procent więcej, niektórzy już wtedy stali się milionerami. Kilka miesięcy później cena ponownie spadła do kilkunastu dolarów. 

Boom na kryptowaluty nastąpił w 2014 roku, cena Bitcoina wzrosła do tysiąca, kwota za jedną sztukę cyfrowej waluty nie utrzymała się i przez ponad trzy lata nie udało się przebić ważnego oporu, jakim była kwota tysiąca dolarów. Prawdziwy rozkwit tego rynku nastąpił dopiero w 2017 roku, coraz więcej osób dowiadywało się, czym jest Bitcoin i jak działają altcoiny. W kulminacyjnym momencie kosztował on prawie 20 tysięcy, co w tamtym momencie dawało ponad 80 000 złotych. O kryptowalutach mówili wszyscy, taksówkarze, panowie w kolejce do kasy w supermarkecie, prezenterka w wiadomościach, to zwiastowało jego rychły koniec. 

Tak też się stało, dokładnie 18 grudnia ceny leciały na łeb, na szyję. I tak też było przez cały następny rok, w listopadzie nastąpiło ponowne załamanie rynku i cena z 6 tysięcy dolarów spadła do 3 tys. w ciągu kilkudziesięciu godzin. To był cios dla inwestorów, którzy z upragnieniem czekali na odbicie ceny BTC i altcoinów. 

Poniżej przedstawiamy wykres ceny BTC od 2014 roku, aż do teraz.

Entuzjaści przewidują, że 1 Bitcoin może być wart nawet 100 tysięcy dolarów

Przewidywania co do ceny Bitcoina są różne, po ostatnich spadkach wielu zwiastowało jego koniec. Entuzjaści wciąż przekonani są do swoich racji i uważają, że ma on szansę osiągnąć pułap cenowy na poziomie kilkuset tysięcy dolarów. 

Rynek kryptowalut jest na tyle nieprzewidywalny, a także podatny na różne wpływy, że trudno spekulować na temat jego ceny. Oczywiście są ludzie, którzy zajmują się tym zawodowo i wcale nie narzekają na zarobki, jednak zazwyczaj są to osoby, które mogą pochwalić się kilkuletnim, jak nie kilkunastoletnim doświadczeniem na tradycyjnych rynkach akcji. 

Aby ceny Bitcoina mogły plasować się wysoko, musiałby on być bardziej rozpoznawalny i użyteczny w większym stopniu niż dotychczas. Choć często porównywany jest do walut fiat (pieniędzy fiducjarnych), nie spełnia jednej z ich podstawowych funkcji - nie trzyma wartości.

  1. Ile powinno się spać? To zależy od wieku
  2. Bitcoin - czy da się na nim zarobić? Kopanie jest dawno nieopłacalne
  3. Jaki jest największy kot domowy na świecie? Trudno w to uwierzyć
  4. Państwa, które zaliczają się do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata
  5. Ile zarabia prezydent Polski? Zarobki ma imponujące
Następny artykuł