Ile kosztuje aparat na zęby w Polsce? To zależy od rodzaju

Ile kosztuje aparat na zęby w Polsce? To zależy od rodzaju Źródło: Pexels.com/Pixabay

Ile kosztuje aparat na zęby stały, a ile ruchomy? Czym tak naprawdę różnią się te rodzaje aparatów na zęby, jakie czynniki mają wpływ na cenę leczenia wad zgryzu? Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważny jest zdrowy, prosty zgryz dla naszego zdrowia. Warto sprawdzić ile kosztują aparaty ortodontyczne i zainwestować w zdrowie naszych zębów, bo jest to inwestycja na całe życie.

Ile kosztuje aparat na zęby i od czego może zależeć jego cena? Leczenie wad zgryzu nie należy do szybkich i tanich zabiegów. Ten czasochłonny proces wymaga od pacjenta dużego zaangażowania, zacięcia, cierpliwości, ale również niemałego wkładu finansowego. Efekty korekcji zgryzu nie są widoczne od razu. W zależności od rodzaju wady i wybranej metody walki z nią,  cała operacja może potrwać od kilku miesięcy do kilku lat, a w niektórych wypadkach z aparatem nie można rozstać się definitywnie do końca życia.

Leczenie wad zgryzu nie jest zarezerwowane tylko dla dzieci, chociaż faktem jest, że im wcześniej wada zostanie wykryta, tym łatwiej będzie ją cofnąć. Ortodonci zalecają, aby na pierwszą wizytę wybrać się z dzieckiem około 6. roku życia, kiedy wyrzynają się zęby stałe, już wtedy specjalista jest w stanie wykryć wady związane ze zgryzem. Warto jednak pamiętać, że o zdrowy zgryz można zadbać w każdym wieku, a warto, ponieważ zdrowy zgryz, to zdrowe zęby.

Ile kosztuje aparat na zęby, aparat ortodontyczny

Najczęściej na założenie aparatu ortodontycznego decydujemy się wyłącznie z pobudek estetycznych. Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo prawidłowy zgryz jest ważny dla naszego zdrowia. Nieprawidłowo zbudowany zgryz może utrudniać nam dokładne codzienne mycie zębów, przez co są narażone na próchnicę oraz choroby przyzębia, stany zapalne i ropienie dziąseł. Niewłaściwie rozstawione w jamie ustnej zęby nadmiernie ścierają się podczas jedzenia, co jeszcze bardziej pogłębia wadę zgryzu, a w rezultacie może prowadzić do chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych. Co ciekawe, również jakość rozdrabniania pokarmu jest niższa, co może prowadzić do zaburzeń związanych z pracą przewodu pokarmowego.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje aparatów na zęby: ruchomy, określany niekiedy jako aparat "na noc" oraz stały. Każde z tych rozwiązań ma jednak wady i zalety. Czym różnią się te sposoby walki z wadą zgryzu? Oczywiście ceną, długością noszenia, wygodą, częstotliwością wizyt u dentysty podczas terapii oraz sposobem pielęgnacji zębów.

Wybór odpowiedniej metody leczenia, nie zależy tylko od nas i zasobności naszego portfela. Są wyjątki, kiedy to rodzaj wady determinuje konieczność użycia odpowiedniego rodzaju aparatu, wtedy ostateczną decyzję podejmuje ortodonta, a ceny zaczynają się od ok. 500 zł, sięgać potrafią nawet 8 tysięcy.

Ile kosztuje aparat na zęby stały

Jak sama nazwa wskazuje, aparaty te ortodonta na stałe mocuje do zębów. Zbudowane są z drucianego łuku oraz tzw. zamków, które przykleja się do zębów przy pomocy specjalnych silikonowych klejów. Do aparatów tych, w zależności od wady, dołączane są elementy dodatkowe np. sprężynki, haczyki oraz pierścienie. W stałym wyposażeniu nie ma również kolorowych gumek pożądanych przez dzieci, są to tzw. ligatury.

Wśród aparatów stałych wyróżniamy kilka rodzajów, które rzecz jasna, różnią się od siebie ceną. Podzielone są pod kątem materiału, którego są wykonane. Jeden łuk na górną, bądź dolną część szczęki wykonany ze stali chirurgicznej będzie kosztował nas od 900 do 2000 złotych. Cena aparatów ceramicznych, kompozytowych na wybraną część szczęki będzie się wahać między 1800, a 3000 złotymi. I wreszcie łuk aparatu kryształowego wyniesie nas 2-4 tys. 

Aparaty stałe dzielimy także pod kątem zróżnicowanej budowy, co również ma duży wpływ na cenę końcową. Aparat służący do powiększenia górnej szczęki, to aparat podniebienny, jego cena wynosi ok. 500-900 zł. Aparat lingwalny, czyli językowy, mocuje się po wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczny, jego jeden łuk, to koszt od 3 do 8 tysięcy. Aparat pozwalający na rzadsze wizyty u ortodonty oraz krótsze noszenie, to aparat samoligaturujący, jeden jego łuk kosztuje między 2300, a 2500 złotych.

Jeśli jest potrzeba założenia dwóch łuków aparatu, cena jest liczona podwójnie. Warto pamiętać, też o kosztach związanych z leczeniem wady zgryzu. Konsultacje ortodontyczne, pobranie wycisku zgryzu, założenie i zdjęcie aparatu, to usługi dodatkowo płatne.

Ile kosztuje aparat na zęby "na noc", ruchomy

Aparat ruchomy, ma swoje wady i zalety. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż w każdej chwili, możemy wyjąć go z jamy ustnej. Ułatwia to spożywanie pokarmów oraz dbanie o higienę. Dużą zaletą jest również, to że ich cena nie jest tak wygórowana, jak aparatów stałych. Niestety przez to, że aparat nie jest na stałe przymocowany do zębów wydłuża czas leczenia zgryzu. Potrzeba również dużej subordynacji ze strony pacjenta, aby ten nie odkładał aparatu na półkę zbyt często, a niestety jest on bardziej niewygodny w noszeniu niż stałe aparaty.

Aparat ten jest wyposażony w akrylową płytkę, która przeszkadza w mówieniu, jedzeniu, a nawet połykaniu śliny. Ten rodzaj aparatu jest najmniej zalecany dla dorosłych, aczkolwiek jeśli pacjenta nie stać na aparat stały, jest to jakaś alternatywa, ostatnio pojawiły się nawet rozwiązania aparatów ruchomych zwiększające komfort użytkowania.

Główne rodzaje aparatów ruchomych to: akrylowy z drutem (400-1500 zł) i wygodniejszy aparat Twin-Block (450-1500zł). Jednak w niektórych sytuacjach ortodonta może podjąć decyzję o wprowadzeniu do leczenia ruchomych aparatów dodatkowych. Takie aparaty mogą kosztować od 200 do 1500 zł. Oto kilka z nich: aparat Nance'a, Hyrax, maska Delaire’a oraz wyciąg zewnątrzustny.

KONIECZNIE ZOBACZ TEŻ:

  1. Ile zarabia ortodonta? W Polsce zarabia się mniej, niż za granicą
  2. Pielęgniarki chcą podwyżek. Ile zarabiają? Trudno im się dziwić, że protestują
  3. Zarobki kucharzy w Polsce mogą zaskoczyć. To naprawdę opłacalny zawód
  4. Lekarze znów protestują. Ile obecnie zarabiają i czego się domagają?
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu