Ile jest kontynentów? Nie zawsze tyle samo.
Wikimedia Commons/MesserWoland and Petr Dlouhý
Klaudia Bochenek - 19 Kwietnia 2019

Ile jest kontynentów? Liczba często się zmieniała

Ile jest kontynentów? Wiedza o ilości kontynentów i oceanów na naszej planecie jest wymagana już w pierwszych latach szkoły podstawowej. Przez nowe ustalenia naukowców ta liczba może się szybko zmieniać.

Ile jest kontynentów? Każdy zakłada, że jest ich 7. A ile jest oceanów? Proste pytanie, prosta odpowiedź - oczywiście, że 4. Ale czy aby na pewno? Wiedza geograficzna, którą posiadamy niekoniecznie musi być aktualna.

Ile jest kontynentów?

Wiedza wyniesiona ze szkoły pozwala nam twierdzić, że jest 7 kontynentów. Europa, w której żyjemy, Azja, Afryka, Ameryka Północna z Południową, Australia i Antarktyda. Aby zyskać miano kontynentów, te ziemie musiały spełnić pewne naukowe wymogi.

Kontynentem może zostać nazwany "twór", który oczywiście wyrasta z dna oceanu i można łatwo wyznaczyć jego duży zarys i wyraźne granice. Aby ziemia mogła zostać nazwana kontynentem, musi być zbudowana ze skał osadowych, magmowych i metamorficznych. Do tego wszystkiego musi posiadać grubszą skorupę niż dno oceanu, które ją otacza.

Naukowcy i sympatycy geografii ciągle się ze sobą sprzeczają, ale zgodnie twierdzą, że są zadatki na nowy kontynent. Mianowicie chodzi o to, aby kontynentem stała się Zelandia. Wyspa leżąca na wschód od Australii spełnia wszystkie powyższe warunki. To kwestia czasu, nim naukowcy ogłoszą kolejny, ósmy kontynent.

Ile jest kontynentów i oceanów?

Wiedząc już, że na Ziemi znajduje się 7 kontynentów, pozostaje pytanie, ile jest oceanów. Podstawowymi i największymi oceanami są Spokojny, Atlantycki i Indyjski. Znany jest jeszcze mniejszy, Arktyczny i Południowy. Ocean Południowy pojawił się stosunkowo niedawno, został uznany przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną w 2000 roku.

Ile było kontynentów i ile będzie ich w przyszłości?

Dryfowanie kontynentów powodowane przez płyty tektoniczne spowodowało, że na Ziemi jest 7 kontynentów. Ile kontynentów było wcześniej? Jeszcze 300 milionów lat temu istniał jeden wspólny - tak zwana Pangea. 200 milionów lat temu zaczął się jej rozpad. Między popękanymi kawałkami ziem zaczęły tworzyć się pierwsze oceany i morza. Dopiero 145 milionów lat temu Pangea podzieliła się na 7 części, które do tej pory się przemieszczają. Tych ruchów nie można zauważyć, ale badania naukowców pokazują, że kontynenty poruszają się około 2,5 cm na rok.

Takie procesy sprawią, że już za 200-300 milionów lat powstanie nowy kontynent - Amazja. Z połączenia Ameryk, Europy i Azji, które spotkają się w miejscu bieguna północnego zrodzi się młody superkontynent.

Źródło: tech.wp.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News