Ile dać na wesele. Prezent dla chrześniaka
youtube/Inspirello
Wiadomości Pikio - 13 Maja 2019

Ile dać na wesele chrześniaka? To nie to samo, co ślub kolegi lub rodzeństwa

Ile dać na wesele swojemu chrześniakowi? Czy bycie rodzicem chrzestnym zobowiązuje do większego prezentu? Jakie kwoty umieszczamy w kopertach dla rodzeństwa, a jakie dla przyjaciół? Od czego zależy to, ile damy parze młodej w prezencie?

Ile dać na wesele? To pytanie zadają sobie ci, którzy właśnie zostali zaproszeni na wesele swoich przyjaciół. Goście często zasięgają opinii znajomych lub przeglądają internetowe fora w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie, jaka kwota w kopercie będzie odpowiednim ślubnym prezentem.

Ile dać na wesele 2019?

Zaczyna się pięknie - pyszna kolacja w romantycznej scenerii, nocny spacer, a w jego trakcie miłosne wyznania. Nagle on klęka, wyciąga pierścionek i pyta swoją ukochaną czy będzie chciała spędzić z nim resztę życia. Dziewczyna jest zachwycona, przyjmuje zaręczyny i trudno będzie znaleźć parę, która tego dnia będzie szczęśliwsza od świeżo upieczonych narzeczonych. Kiedy emocje związane z zaręczynami opadną, zakochani postanawiają rozpocząć przygotowanie do wesela. Kwoty, które trzeba uzbierać na wynajem sali, zespołu czy fotografa z roku na rok rosną. Obecnie średnio za tzw. "talerzyk" para młoda musi zapłacić około 200 złotych lub 270 złotych, kiedy myślą o zorganizowaniu poprawin. Zakup sukni i garnituru, obrączek, opłaty w kościele, a także wspomniana muzyka oraz usługa foto-wideo to koszta, które finalnie sięgną dziesiątek tysięcy złotych. Zakochani często zaciągają kredyty na wesele, biorą dodatkowe etaty, aby nie spotkać się z rozczarowaniem i zorganizować taką imprezę, o jakiej zawsze marzyli.

Nie jest tajemnicą, że współcześni nowożeńcy nie chcą już pralki, ekspresu do kawy, lodówki czy eleganckiej zastawy kuchennej. Przeważająca większość par młodych liczy na prezenty w postaci pieniędzy, które w dużej mierze pozwolą opłacić weselne koszta. Coraz bardziej popularne jest umieszczanie informacji na zaproszeniu ślubnym o tym, że jedynym prezentem, którym zainteresowani są młodzi, jest koperta. Często wiadomość ta zawarta jest w jakiejś zabawnej rymowance. Oto przykłady:

Na wesele przybywajcie o prezenty się nie martwcie,
By nie składać ich na stercie niechaj zmieszczą się w kopercie.

Już nam niosą grube koperty
Już nam konta rosną od zer
kochane babcie przyniosły renty
więc drogi gościu, Ty nie leń się!

Goście nasi ukochani
my już w domu wszystko mamy
chcecie coś nam podarować
dajcie śwince się radować

Ile dać na wesele koledze, a ile rodzeństwu?

Koledzy należą do tego grona gości weselnych, którzy zazwyczaj dają w prezencie mniej niż pozostali. Często spowodowane jest to ich młodym wiekiem i brakiem oszczędności. Każdy chciałby z pewnością młodej parze dać jak najwięcej, niestety sytuacja życiowa wielu gościom po prostu na to nie pozwala. Niepisana zasada mówi o tym, że minimalna kwota, jaką planujemy przeznaczyć do koperty dla nowożeńców, powinna być równa tej, którą młodzi wydali dla nas na "talerzyk". Zwykle kwoty od pary oscylują więc w granicach 400 - 500 złotych. Jeżeli wybieramy się na ślub w pojedynkę, powinniśmy przygotować ze sobą przynajmniej 200 złotych.

Kwoty w kopertach zwiększają się, kiedy otwieramy prezenty od najbliższych. Zwykle rodzeństwo daje sobie przynajmniej 1000 złotych, jednak nie jest to regułą. Kiedy brat lub siostra są zbyt młodzi, aby posiadać oszczędności, dają tyle ile mogą, a państwo młodzi znając sytuację materialną swoich najbliższych na pewno nie będą zawiedzeni. W przypadku najbliższej rodziny najważniejszym prezentem jest obecność na ślubie. 500, 1000, a nawet 5000 złotych. Kwoty, które młodzi otrzymują od swoich sióstr i braci są przeróżne i zależą tylko i wyłącznie od ich finansowych możliwości.

Rodzic chrzestny. Ile dać na wesele chrześniakowi?

Chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, to właśnie na rodzicach chrzestnych spoczywa największa odpowiedzialność odnośnie obfitego ślubnego prezentu. To oni trzymali nas do chrztu, następnie kupili rower lub komputer na komunię i ich obecność podczas najważniejszego dnia w naszym życiu jest szczególnie ważna. To właśnie na swoich rodziców chrzestnych państwo młodzi liczą wyjątkowo, jeśli chodzi o zawartość kopert. Jest to ostatni wielki gest chrzestnych przed wejściem w dorosłość swoich ulubieńców. Solidny zastrzyk gotówki powinien być dobrym startem na ich nowej drodze życia. Zwykle kwotą minimalną, jaką na wesele przeznaczają rodzice chrzestni jest 1000 złotych. Wysokość zawartości koperty może być jednak znacznie większa - od 5 tysięcy po częściową refundację wesela.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Jaka suknia na ślub cywilny? Panny młode wyglądają zupełnie inaczej, niż w kościele
  2. Wesele - w jakim stylu? Symbole, motywy, miejsca
  3. Gdzie są najbardziej romantyczne miejsca w Polsce? Można się tam oświadczyć
  4. Jak zawiązać krawat na "śledzik"? Najprostszy węzeł nie jest zawsze odpowiedni
  5. Trendy w sukniach ślubnych w 2019 roku. Jaką wybrać?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News