Ile pieniędzy włożyć do koperty na ślubie? To zależy czy idziemy na wesele

Ile pieniędzy włożyć do koperty na ślubie? To zależy czy idziemy na wesele Źródło: pxhere.com

Ile dać na ślub? Wesele to spory wydatek dla pary młodej, więc zwykle goście starają się ułatwić im start w życie razem, dając im tzw. "koperty". Ile pieniędzy powinniśmy podarować młodej parze? Nie jest to wcale odpowiedź jednoznaczna.

Ile dać na ślub? Często jest to bardzo ciężka decyzja - chcemy przecież dobrze zbilansować nasze możliwości finansowe i naszą znajomość z parą młodą. Podpowiadamy jakie są standardowe kwoty w zależności od naszego stopnia pokrewieństwa - często to ciężkie wyliczenia!

Ile dać na ślub chrześniaka, rodzeństwa, kuzyna, wnuczka?

Najczęściej w Polsce na ślub i wesele zaprasza się najbliższą rodzinę i znajomych. Najważniejszymi gośćmi dla młodych są ich rodzice, rodzice chrzestni i rodzeństwo - jest to przecież rodzina, z którą najwięcej osób się wychowuje i przebywa najczęściej. Z tego też powodu jeśli idziemy w tej roli na czyjś ślub, powinniśmy dostosować nasz dar pieniężny do powagi naszej pozycji. Jeżeli jesteśmy chrzestnymi, standardem jest dawanie około 1000 zł od pary. Podobne kwoty powinniśmy ofiarować jeśli jesteśmy dziadkami czy najbliższymi wujkami. Jeśli jesteśmy trochę dalszą rodziną, powinniśmy zamknąć się w widełkach 500-1000 zł od pary. Podobnie w przypadku rodzeństwa - oczywiście jeśli jest w wieku pozwalającym na takie prezenty. 

Ile dać na ślub i ślub cywilny?

Od czasu podpisania konkordatu, katolicy w Polsce nie mają już problemu z zawieraniem oddzielnego ślubu w urzędzie stanu cywilnego i kościele. Jednak nadal prezenty na ślub cywilny mogą stanowić problem - niektórzy uważają, że jest to mniej ważna ceremonia i nie warto dawać na nią prezentów. Najczęstszym wyznacznikiem minimalnego prezentu "do koperty" w Polsce jest to, ile młoda para zapłaciła "za talerzyk" - czyli ile kosztuje recepcja weselna. Jeżeli więc wiemy, że państwo młodzi zapłacili za wesele 175 zł od osoby, dobrze dać im przynajmniej 200 zł, albo 500 złotych od pary. Nie powinno to zależeć od rodzaju ślubu, który biorą młodzi - obie uroczystości są dla par jednakowo ważne. 

Ile dać na ślub bez wesela? Ile dać na ślub cywilny z obiadem?

Nie wszystkie pary decydują się na organizację wesela - często jest to największy koszt związany ze ślubem, a niektórych po prostu nie stać na taki wydatek. Niektórzy decydują się na ugoszczenie przybyłych gości w restauracji i zaproponowanie im wyłącznie obiadu i symbolicznego "ciasta". Wtedy nie powinniśmy odchodzić od tradycji zwrócenia za talerzyk - w takim przypadku powinniśmy włożyć do koperty przynajmniej 100 zł od osoby. Jeśli zaś wesele w ogóle nie jest organizowane albo my się na nie nie wybieramy lub nie zostaliśmy zaproszeni, możemy państwu młodym podarować podobną kwotę. Jeśli nie chcemy dawać parze w takim przypadku pieniędzy, dobrym pomysłem będzie kupienie im symbolicznego prezentu lub pięknego bukietu kwiatów - będzie to łady gest na rozpoczęcie ich nowej, wspólnej drogi przez życie.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jaka suknia ślubna - prosta, koronkowa, krótka czy zwiewna? Najlepsze pomysły
  2. Ile kosztuje suknia ślubna? To zależy czy nowa, czy używana
  3. Jaka suknia na ślub cywilny? Panny młode wyglądają zupełnie inaczej, niż w kościele
  4. Trendy w sukniach ślubnych w 2019 roku. Jaką wybrać?
  5. Ile zarabia fotograf w Polsce? Opłaca się robić zdjęcia na ślubach
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News