ile dać księdzu po kolędzie
Wikimedia Commons/Diabetes
Konrad Karpiuk - 4 Stycznia 2020

Ile Polacy dają księdzu w kopercie? Zawrotne kwoty

Ile dać księdzu po kolędzie, aby dobrze wypaść? Jedni nie dają w ogóle, inni potrafią być naprawdę hojni. Dziennikarze zapytali o sumy, które lądują w kopertach dla księży.

Ile dać księdzu po kolędzie? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków, którzy decydują się na przyjęcie kapłana. Co ciekawe, księża mówią, że pieniądze wcale nie są potrzebne, ale mimo to niektórzy parafianie źle się czują, jeśli nie wręczą ceremonialnej koperty. Przeprowadzono więc sondę uliczną, w której zapytano osoby w różnym wieku, co w ogóle sądzą o tej tradycji i ile pieniędzy przeznaczają na ofiarę.

Ile dać księdzu po kolędzie? Polacy odpowiadają

Z początku dziennikarze "Faktu" prowadzący uliczną ankietę, zapytali o to, czy w ogóle przechodnie przyjmują księdza po kolędzie. Z 17 zapytanych osób, 5 stwierdziło, że nie otwiera drzwi w ogóle, z czego dwie były w podeszłym wieku, a jedna z nich powiedziała, że to staroświecki zwyczaj. Dwie osoby stwierdziły, że przyjmują, ale nieregularnie, a jedna, że przyjmowała kiedyś. Oznacza to, że 9 osób zadeklarowało się jako przyjmujący.

Paweł Królikowski trafi do innego szpitalaPaweł Królikowski zostanie nagle przewieziony do innego szpitala? Trudne chwile rodziny aktoraCzytaj dalej

Następne pytanie dotyczyło już meritum, czyli tego, ile wierni dają w kopercie dla księdza. Zdarzyło się kilka osób, które stwierdziły, że nie dają ofiary w ogóle. Większość przyznawała jednak, że wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji finansowej się obecnie znajduje. Jedna z nich była emerytką i zdradziła, że nie daje dużo, ktoś inny ze szczerością przyznał, że składa ofiarę wysokości 20 zł. Trafił się także hojny darczyńca, który wypalił, że potrafi dać nawet 100 złotych.

Dane badawcze na temat ofiar dla księży

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

PieniądzeWyszło na jaw o ile więcej od Szpaka i Martyniuka w Sylwestra zarobiła Roksana Węgiel. Kosmiczne pieniądzeCzytaj dalej

Dziennikarze "Faktu" przytoczyli także publikację SW Research, dotyczącą przyjmowania księdza po kolędzie. Okazało się, że z badania na większej próbie badawczej, aż 64% ankietowanych stwierdziło, że ksiądz po kolędzie nie powinien przyjmować ofiar od parafian. Z kolei 17% stwierdziło, że popiera ten pomysł, reszta nie ma zdania.

Dzisiaj grzeje:

1. Staruszka skrywała sekret przez całe życie. Dopiero po jej śmierci rodzina odkryła skrywaną TAJEMNICĘ
2. Wielu Polaków w żałobie. Maria Skrzypek nie żyje

Warto jednak zaznaczyć, że tego typu badania mają charakter deklaratywny. Oznacza to tyle, że nie sprawdzają stanu faktycznego, bo respondenci mogą być nieszczerzy. Ponadto fakt, że wiele osób jest temu przeciwnych, nie jest równoznaczne z faktem, że nie składa ofiary. Wiele osób może się również wstydzić przyznać, ile naprawdę daje do koperty. Niektórych krępuje to, że dają zbyt mało, innych natomiast fakt, że są szczególnie hojni.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Świadczenia idą do góry od stycznia. Nawet o 247 zł więcej miesięcznie
  3. Roksana Węgiel złapała za mikrofon obok stojącej Rodowicz. Marylę zdruzgotało
  4. Poszło na wizji Sylwestra z TVP, wszyscy przeoczyli. Zenek Martyniuk nagle osłupiał
  5. Naoczny świadek tragicznej śmierci Jantar przerywa milczenie po latach. Jego relacja jest przytłaczająca, trudno wytrzymać

GotowaniePotrawy z PRL, których nigdy nie zapomnimy. Na samo wspomnienie cieknie ślinkaCzytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News