II Wojna Światowa formalnie jeszcze się nie skończyła. Wreszcie będzie pokój

II Wojna Światowa formalnie jeszcze się nie skończyła. Wreszcie będzie pokój Źródło: Źródło: Wikimedia Commons

Chociaż II Wojna Światowa skończyła się w 1945 roku, są jeszcze państwa, które nie podpisały w tej kwestii stosownych dokumentów. Oznacza to, że chociaż w rzeczywistości nie toczą ze sobą wojny - formalnie wciąż nie są w stanie pokoju.

Żeby to zrozumieć, trzeba sięgnąć pamięcią aż do 45 roku, kiedy kapitulowały tak zwane państwa Osi - przymierze między hitlerowskimi Niemcami, faszystowskimi Włochami i Japonią. Chociaż wszystkie te państwa podpisały kapitulację przed sojuszem aliantów, to Związek Radziecki wymagał osobnej kapitulacji wobec siebie. To jest przyczyną świętowania w Rosji "dnia zwycięstwa" dzień później niż na całym świecie.

To jest też powodem, dla którego Japonia, chociaż skapitulowała wobec aliantów, to nadal nie podpisała traktatu pokojowego z Rosją. Cały spór rozbija się o archipelag Kurylski rozciągający się między należącą do Rosji Kamczatką a Japonią. Kiedy w 1951 roku wydawało się, że konflikt został rozwiązany, bo Japonia zrzekła się pretensji do archipelagu - okazało się, że strony inaczej rozumieją tę nazwę. Rosjanie twierdzą, że wszystkie wyspy, które zajmują ich oddziały wojskowe, należą do Kuryli. Japonia twierdzi, że Rosjanie okupują część północnych ziem japońskich. W tym sporze Japończycy mają wsparcie zarówno USA, jak i Komisji Europejskiej.

Obecnie relacje między Japonią i Federacją Rosyjską, jeszcze do niedawna napięte, bardzo się poprawiły. Premier Japonii Shinzo Abe w ciągu kilku lat spotkał się z Władimirem Putinem kilkanaście razy. Ostatnio - w Japonii, teraz mają się spotkać ponownie w Moskwie. Jest nadzieja, że wreszcie dojdzie do porozumienia i II Wojna Światowa, chociaż już dawno zakończona, skończy się ostatecznie.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News