Kiedy wybuchła II wojna światowa? Rocznica jej zakończenia

Kiedy wybuchła II wojna światowa? Rocznica jej zakończenia Źródło: Interia fakty/East News

II wojna światowa w datach. Kiedy wybuchł, a kiedy zakończył się największy konflikt wojskowy w historii? Rocznica zakończenia wojny jest nieoczywista.

II wojna światowa zapisała się na kartach historii jako największy konflikt zbrojny w dziejach. Poza większością państw europejskich, brały w niej udział kraje azjatyckie, a także Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Wojna toczyła się pomiędzy dwoma głównymi stronami: państwami Osi oraz aliantami, czyli sprzymierzeńcami przeciwko Adolfowi Hitlerowi. W wojnie uczestniczyło 1,7 miliarda osób, a według szacunków mogło w niej zginąć nawet 78 milionów ludzi.

II wojna światowa - Polska. Data rozpoczęcia, zakończenia oraz najważniejsze wydarzenia

Za początek drugiej wojny światowej uznaje się 1 września 1939 roku, kiedy to o godzinie 4:45 nad ranem niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte. Dwa dni później wojnę Niemcom wypowiedzieli Anglicy i Francuzi. Dało to początek największej wojnie w historii, która przyniosła ogromne straty na wszystkich płaszczyznach. 

Minął rok, gdy w lipcu 1940 roku niemieckie bombowce przystąpiły do bitwy o Anglię, próbując bezskutecznie zmusić ich do kapitulacji. W czerwcu 1941 roku rozpoczął się plan Barbarossa, czyli operacja zajęcia terenów wschodnich przez III Rzeszę. Wypowiedzenie wojny ZSRR skutkowało wieloma trudnościami napotkanymi między nami pod Leningradem, jednak już w grudniu siły Rzeszy znalazły się zaledwie 30 kilometrów od stolicy - Moskwy.

Równocześnie do Europy wojna toczyła się na innych kontynentach. 7 grudnia 1941 roku Japonia zaatakowała bazę wojskową w Pearl Harbor na Hawajach. Dzień później Amerykanie dołączyli do wojny. Kilka miesięcy później oddziały USA i Wielkiej Brytanii wylądowały w Afryce Północnej. W czerwcu 1942 roku doszło do przełomowej na Pacyfiku bitwy o Midway.

20 Czerwca 1942 roku odbyła się konferencja w Wannsee. Podczas jej trwania Adolf Hitler zatwierdził "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej" co w praktyce oznaczało eksterminację milionów żydów. Masowe mordy przeprowadzano głównie w obozach koncentracyjnych czego efektem była śmierć 6 milionów żydów, a także 5 milionów więźniów politycznych.

1943 rok również obfitował w istotne dla całej wojny wydarzenia. Po pierwsze zakończyła się bitwa stalingradzka, której skutkiem było trafienie do niewoli aż 100 tysięcy Niemców, po drugie rozpoczęła się operacja "Husky" która doprowadziła do wyeliminowania Włochów z drugiej wojny światowej i przejęcia kontroli nad Morzem Śródziemnym przez aliantów. Rok później rozpoczęła się operacja "Overlord" czyli inwazja wojsk alianckich na Francję, której efektem było odbicie Paryża z rąk nazistów. Tego samego roku, 1 sierpnia wybuchło powstanie warszawskie, w którym Polacy dzielnie stawili opór wojskom niemieckim. Ich bohaterski czyn uważany jest jako jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach historii naszego kraju.

8 maja 1945 roku kilka dni po samobójstwie Adolfa Hitlera wojska niemieckie ogłosiły kapitulację, a Berlin znalazł się pod kontrolą sił sowieckich. Ta data świętowana jest w Polsce oraz Europie Zachodniej jako zakończenie drugiej wojny światowej. Ówczesne ZSRR oraz państwa satelickie za datę końca wojny przyjęły 9 maja. Formalnie zakończyła się ona kilka miesięcy później - 2 września, kiedy to Japonia podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji.

II Wojna światowa zdjęcia

W internecie, książkach, a także w wielu innych rozmaitych źródłach możemy cofnąć się do czasów drugiej wojny za pomocą zdjęć. Większość z nich jest niezwykle brutalna, inna obrazuje nam grozę wojny, a także jak ludzie starali przystosowywać się do życia w tamtych czasach. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Zbliża się rocznica zakończenia II wojny światowej. Wszystko co musisz wiedzieć o konflikcie
  2. 12 wstrząsających zdjęć z okupowanej Polski
  3. Niemiecki dziennik pisze o "polskich obozach zagłady". Ambasada RP interweniuje
  4. Kiedy jest rocznica zakończenia II wojny światowej? Trwa spór o datę
  5. Kiedy jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News