Nawet 200 tysięcy osób może stracić możliwość głosowania w 2 turze wyborów. Co się stało?

Nawet 200 tysięcy osób może stracić możliwość głosowania w 2 turze wyborów. Co się stało? Źródło: Piotr Molecki/East News

II tura wyborów prezydenckich może stać się poważnym problemem dla wielu wyborców. Niemal 200 tysięcy osób może mieć zablokowaną opcję głosowania w wyborach. Co się stało? Co trzeba będzie zrobić, by móc zagłosować? Którzy z wyborców będą mieli problem z oddaniem głosu?

II tura wyborów prezydenckich dla wielu wyborców stanie się ogromnym problemem. Nieprzewidziane przeszkody napotka nawet 200 tysięcy osób. O co chodzi? "Dziennik Gazeta Prawna" zdradził, jakie problemy mogą nas czekać w nadchodzącym wielkimi krokami głosowaniu.

II tura wyborów prezydenckich - niektórzy wyborcy mogą mieć problem z oddaniem swojego głosu

Jak wynika z informacji opublikowanych przez "Dziennik Gazetę Prawną", aż 200 tysięcy Polaków może mieć poważny problem z oddaniem swojego głosu w wyborach prezydenckich. Dlaczego? Osoby, które przed I turą wyborów prezydenckich dopisały się do spisu wyborców poza swoim stałym miejscem zamieszkania, mogą zacząć się martwić. 

Do spisu wyborców przed I turą wyborów prezydenckich dopisało się 209 714 osób. Jeśli doliczymy osoby, które dopisały się za granicą, liczba zwiększa się do 400 tysięcy. Jak wynika z informacji dziennika, nie istnieje możliwość naprawy sytuacji przez Państwową Komisją Wyborczą przed niedzielą. 

- Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) nie ma możliwości wprowadzenia żadnych ułatwień przed II turą, bo to wymagałoby zmian w prawie - mówiła Magdalena Pietrzak z Krajowego Biura Wyborczego. Na II turę wyborów dopisało się 161 594 osoby. Łącznie do 6 lipca jest to 551 210 osób. Pozostałe osoby, mogą mieć problem z oddaniem swojego głosu, ponieważ będą zmuszeni do oddania swojego głosu w tym samym miejscu co w I turze.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Osoby, które w czasie I tury wyborów prezydenckich wyjechały na wakacje i chciały głosować poza miejscem zamieszkania, powinny pobrać z urzędu zaświadczenie, które pozwala na oddanie głosu w innej gminie. Niestety wiele osób wybrało elektroniczne dopisanie się do spisu wyborców. Teraz, by móc ponownie zagłosować, muszą udać się do miejsca, w którym przebywały podczas I tury wyborów. 

Elektroniczna usługa dopisania się do spisu wyborców obowiązuje na dwie ewentualne tury wyborów, nie na jedną. Taka sytuacja powoduje, że jeśli wyjechaliśmy np. na wakacje do Gdańska, gdzie dopisaliśmy się do spisu wyborców, a obecnie zdążyliśmy już wrócić z urlopu, musimy po raz kolejny udać się do Gdańska, by oddać swój głos 12 lipca. 

Jeśli wybralibyśmy opcję pobrania zaświadczenia o możliwości głosowania w innej gminie, wtedy obowiązywałoby nas to tylko na jedną turę wyborów. W obecnej sytuacji, niestety jesteśmy zmuszeni powrócić do miejsc, gdzie głosowaliśmy wcześniej. 

Dzisiaj grzeje: 1. Strzelanina w Warszawie. Co najmniej dwóch policjantów rannych, trwa dramatyczna akcja

2. Smutna wiadomość obiegła media. Nie żyje 24-letni aktor

- Po wyborach rozpoczniemy budowę centralnego rejestru wyborców, który te problemy wyeliminuje. Myślę, że na takie prace i niezbędne testy potrzebujemy około roku, półtora - mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski. Prace nad tym, by nie było przymusu dopisywania się do spisu wyborców w celu oddania głosu w innym miejscu, trwają. Obecnie nie możemy się spodziewać takiego udogodnienia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ogromne szaleństwo w Biedronce. Za mniej niż 10 złotych kupisz najbardziej pożądane produkty na wakacjach
  2. Nie żyje popularny mistrz świata. Stracił życie w ekstremalnych okolicznościach, dramatyczne szczegóły
  3. Beata Kozidrak nie wytrzymała. Nie przebierała w słowach, posypały się przekleństwa
  4. Kucharze łapią się za głowy, widząc, jak Polacy smażą mięso. Większość popełnia dwa poważne błędy
  5. Starszy pan bardzo się zdenerwował, zaczął przepraszać, że blokuje kolejkę. Reakcja kasjerki była bezbłędna
  6. TVP nagle wydało kluczowe oświadczenie. Chodzi o Andrzeja Dudę, w końcu cała Polska poznała prawdę

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News