Niedaleko Brodnicy w województwie kujawsko-pomorskim znacznie został przekroczony stan alarmowy. Mieszkańcy tych okolic nie przypominają sobie tak znacznego poziomu wody na Drwęcy od wielu lat.

Stan ostrzegawczy tego regionu wynosi 2,3 m. Jak podano, obecnie jest to 2,6 m. W związku z tym możemy już mówić o stanie alarmowym. Ochronę mieszkańcom mają zapewnić worki z piaskiem. Informował o tym Marian Chwiałkowski, który jest kierownikiem Centrum Kryzysowego w Brodnicy.

– Ułożyliśmy dwie warstwy worków, nie układamy kolejnej, bo mamy zapas 6-7 centymetrów. Woda przesiąka do piwnic, kotłowni na niżej położonych ulicach. Tam worki układane są w zależności od sytuacji. Woda jest wypompowywana – przekazał.

Oprócz tych działań zabezpieczona została droga wojewódzka 560. Grozi jej zalanie. Według opinii hydrologów poziom Drwęcy do późnych godzin powinien się ustabilizować na odpowiednim poziomie. Podobnie ciężka sytuacja ma miejsce na Pasłęce oraz Łynie w warmińsko-mazurskim, a także kilku rzekach Mazowsza i Podlasia.

Rozwój sytuacji hydrologicznej powoduje, że najprawdopodobniej województwo wielkopolskie także będzie zagrożone przekroczeniem stanu ostrzegawczego na wodowskazie Śrem (Warta). Inne stacje wodowskazowe utrzymują ciągle stan ostrzegawczy. Są to: Wronki (Warta), Dąbie (Ner), Kraszewice (Łużyca), Dębe (Swędrnia), Białośliwie, Czarnków, Krzyż (Noteć), Piła (Gwda) i Drawiny (Drawa). Ostrzeżenie obowiązywać ma od godziny w niedzielę 21.00 aż do godziny 12.00 w poniedziałek.

Ponadto przed silnym wiatrem w Bieszczadach i Beskidzie Niskim ostrzega nas IMGW. Aktualnie najsilniej wieje w okolicach Połoniny Wetlińskiej (100km/h).

10 POTĘŻNYCH kataklizmów, które wstrząsnęły ludzkością

Źródło: IMGW, wprost.pl

...

Zobacz również