Idea Bank, jeden z największych polskich banków zarządzających budżetami małych i średnich przedsiębiorstw, właśnie stracił miliony. Tak dużego spadku nikt się nie spodziewał, ale dyrektorzy banku już znaleźli sposób na plan naprawczy. Z czego wynikała ta druzgocząca strata?

Idea Bank ma poważne problemy. Okazało się, że w minionym, drugim kwartale odnotował aż kilkaset milionów strat w porównaniu do analogicznego kwartału 2017 roku. Prezes banku zapowiedział, że kryzys jest jednorazowy i że już wdrożono plan naprawczy.

Idea Bank ma problemy? Druzgocące wyniki z drugiego kwartału

W drugim kwartale Idea Bank odnotowała straty wynoszące 404 miliony złotych netto. W tym samym okresie roku poprzedniego, odnotowano zyski wynoszące blisko 54 miliony. Ogromna różnica między rokiem poprzednim, a obecnym wynika przede wszystkim z konsekwencji odpisów i rezerw zaraportowanych 17 sierpnia, a także związana jest z wynikiem oczyszczania bilansu. Strata wynosząca niemal 380 milionów złotych posunęła właścicieli do podjęcia kroków naprawczych.

– Plany Idea Banku zakładają stabilny i zrównoważony rozwój biznesu. Nie są planowane istotne zmiany zatrudnienia ani ponadstandardowe działania restrukturyzacyjne. Realizacja planów jest monitorowana przez KNF – zaznaczono w oświadczeniu banku.

Czy klienci powinni się bać?

Wdrożenie planu zakłada, że w najbliższym czasie spółka pozbędzie się wybranych udziałów. Dokona także oceny i redukcji kosztów działania. Dodatkowo, ważną rolę odegra emisja akcji w kwocie 50 milionów złotych, obiecana przez Leszka Czarneckiego.

Pomimo czarnych chmur nad bankiem, klienci nie powinni się obawiać o swoje środki. Idea Bank w 2018 roku otworzył 60 tysięcy rachunków, czyli o 12 procent więcej niż w roku poprzednim. Natomiast w kwestii leasingu, odnotowano rekordową liczbę w historii. Imponująca liczba 7 miliardów złotych stanowiła także siedmioprocentowy wzrost do analogicznego roku poprzedniego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nikt nie wiedział tego o Martyniuku. Tajemnice, które ukrywał latami

Po wdrożeniu planu naprawczego i wprowadzeniu kilku zmian na szczeblach organizacyjnych, Idea Bank chce wrócić do formy. Podążając za zapewnieniami kierujących spółką, klienci nie powinni bać się utraty swoich środków.

– Zmieniamy podejście do obsługi klienta MSP i mikro, oferując nie tylko usługi bankowe, ale również pełny pakiet usług okołobiznesowych: leasingowych, faktoringowych, księgowych, wsparcia HR i zarządzania. Pierwszym miejscem w Polsce, w którym przedsiębiorca otrzyma możliwość skorzystania z pełnego pakietu tych usług będzie Idea Spot w Gdańsku, którego otwarcie planowane jest w listopadzie – powiedział prezes Tobiasz Bury.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bank Zachodni WBK podjął nagłą decyzję. Co z pieniędzmi klientów?
  2. Lepiej przygotujcie gotówkę! Klienci tych banków zostaną odcięci od własnych pieniędzy
  3. Bank Pekao łączy siły z ogromną firmą. Dużo zmian dla klientów

13 gwiazd, które straciły fortunę [ZDJĘCIA]

Zobacz również

ŹRÓDŁOmoney.pl

Absolwentka twórczego pisania Uniwersytetu Łódzkiego i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka Pikio.pl