Partia rządząca zapowiedziała kolejne zmiany w swoim flagowym programie. PiS chce wprowadzić już trzecią poprawkę w 500+, tym razem po to, by od finansowania odciąć tysiące Polaków.

Formacja Kaczyńskiego chce, by zaplanowane na 2017 rok 23 mld złotych w ramach 500+ trafiły do najbardziej potrzebujących rodzin. Tym samym PiS postanowiło wprowadzić trzecią już poprawkę w zapisach programu, która odetnie od finansowania najbogatszych Polaków.

 – Rząd może jednocześnie odciąć od programu osoby z największymi dochodami. Wtedy koszty spadną. Dlaczego, jeśli ktoś zarabia 10 czy 20 tys. zł miesięcznie, ma mieć prawo do 500 zł? – komentuje Ewa Lisowska, ekonomistka z SGH.

O kogo w takim razie chodzi? Na pewno 500+ zostanie odebrane tym rodzinom, które miesięcznie generują dochód większy niż 10 – 20 tys. złotych. W drugiej kolejności partia zajmie się tymi rodzicami, którzy wyłudzają 500+ na podstawie tzw. dochodu utraconego. Tacy ludzie umawiają się z pracodawcami o ponowne zatrudnienie na „gorszych warunkach”. W rzeczywistości dostają tyle samo, tyle tylko, że część pieniędzy dostają „pod stołem”.

 – W ramach elementarnej sprawiedliwości społecznej osoby z wysokimi dochodami nie powinny mieć prawa do korzystania z 500 plus. Im dodatkowe pieniądze nie są potrzebne – wyjaśniał Marek Lewandowski z NSZZ „Solidarność”.

pt

...

Zobacz również