Podczas dzisiejszej gali wręczania Oscarów aktorka Nicole Kidman wyczytała polski film, a mianowicie „Idę”. To pierwsza taka nagroda dla filmu nieanglojęzycznego z Polski. 

Jak podaje Onet.pl, reżyser Paweł Pawlikowski, wyraźnie wzruszony, wszedł na scenę i zażartował z Polaków z ekipy, że już pewnie wszyscy są pijani. Podziękował również Akademii, producentom, amerykańskiemu dystrybutorowi i przyjaciołom z Polski.

Największym konkurentem „Idy” był rosyjski  film „Lewiatan”, o walce eksmitowanej rodziny ze skorumpowaną strukturą władzy.

O czym jest film Ida? Akcja dzieje się w Polsce, w latach 60. Opisuje historię Anny, która jest sierotą wychowywaną w Zakonie. Przed złożeniem ślubów, matka przełożona stawia warunek, dziewczyna ma odwiedzić ciotkę Wandę, która jest jej jedyną, żyjącą krewną. W czasie podróży poznają tragiczną historię ich rodziny, jak również prawdę kim są. Film wzbudził liczne kontrowersje, ze względu na swoje historyczne i społeczne tło.

źródło: onet.pl

 

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.