Hussarya, czyli supersamochód będący polskim Ferrari

Hussarya, czyli supersamochód będący polskim Ferrari Źródło: źródło: wikimedia.org/Jakub "Flyz1" Maciejewski

Polska pierwszy raz od lat może poszczycić się na polu motoryzacyjnym. Rodzima marka aut sportowych, Arrinera Hussarya święci bowiem triumfy. Pierwszy z samochodów z tej serii, czyli Hussarya GT został zaprezentowany już ministrowi rozwoju, Mateuszowi Morawieckiemu. Polityk nie krył zadowolenia i podziwu  nad autem.

Pracę nad pierwszym samochodem firmy Arrinera S.A. trwały już od 2008 roku. W 2011 roku odbyła się prezentacja prototypu i pierwsza jazda próbna, z kolei w 2014 roku wiadomo już było jak finalnie wyglądać będzie Hussarya, co zaprezentowano w symulacji 3D.

Pierwsza prezentacja w pełni działającego modelu odbyła się jeszcze na początku tego roku. Było to podczas targów Autosport w Birmingham. Polskie auto zebrało tam bardzo przychylne opinie.

W miniony piątek twórcy auta pochwalili się swoim dziełem pod ministerstwem rozwoju. Za kierownicą supersamochodu siadł nawet minister Mateusz Morawiecki, który bardzo chwalił auto.

 - Jestem bardzo dumny, że mamy już tak zaawansowaną myśl techniczną. Tutaj wprawdzie jeszcze w krótkich liniach produkcyjnych, ale miejmy nadzieję, że wkrótce bardzo długich i że to będzie rozsławiało polską myśl techniczną na świecie - komentował szef resortu rozwoju i finansów.

Długa na 4,7 m Hussarya kryje w sobie silnik o pojemności 7008 cm3 i mocy 505 KM. Waga pojazdu to 1250 kg. Jak oświadczyli twórcy, ich auto na torach wyścigowych spokojnie może konkurować z samochodami McLarena czy Ferrari.

Zapowiedzieli też że, Hussarya GT doczeka się młodszego brata, który będzie przeznaczony do jazdy po polskich drogach. Samochody firmy Arrinera produkowane są jednak na zamówienie. Cena jednego egzemplarza to około 1 mln złotych.

 - To jest produkt wysokoprzetworzony, więc myślimy, że taki samochód może być ambasadorem i wizytówką Polski na świecie. Wcale nie trzeba produkować milionów, to może być, tak jak inne firmy produkują, kilkadziesiąt sztuk - mówi wiceprezes firmy Arrinera, Piotr Gniadek.

źródło: wikimedia.org/Jakub "Flyz1" Maciejewski źródło: wikimedia.org/Jakub "Flyz1" Maciejewski

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

źródło: msn.com, rp.pl pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News