Ministerstwo podjęło nagłą decyzję. Ogromne zmiany dla dużej grupy Polaków, bardzo surowe mandaty

Ministerstwo podjęło nagłą decyzję. Ogromne zmiany dla dużej grupy Polaków, bardzo surowe mandaty Źródło: Pikio.pl

Hulajnogi elektryczne stają się coraz popularniejszym środkiem transportu, jednak ich status prawny budzi wiele wątpliwości. Uregulowaniem kwestii poruszania się tymi pojazdami powinno zająć się Ministerstwo Infrastruktury, tymczasem to Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło przedstawić właśnie nowy projekt, regulujący przepisy prawne w tej sprawie.

Hulajnogi elektryczne zyskują coraz większą popularność, szczególnie wśród mieszkańców dużych miast. Nowy środek transportu budzi jednak sporo kontrowersji z powodu nieuregulowanego statusu prawnego. Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło właśnie swój projekt nowelizacji prawa w tej sprawie. Jeśli wejdzie w życie, Polaków czekają poważne zmiany.

Hulajnogi elektryczne - nowe regulacje

O nowych pomysłach Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie regulacji prawnych dotyczących korzystania z hulajnóg elektrycznych poinformował "Dziennik Gazeta Prawna". Uregulowaniem przepisów dotyczących tego nowego środka transportu miało zająć się pierwotnie Ministerstwo Infrastruktury, jednak do tej pory nie ustalono konkretnych rozwiązań.

Projekt przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada wprowadzenie ograniczenia prędkości dla hulajnóg elektrycznych do 8 km/h na chodniku, do 20 km/h na jezdni i do 25 km/h na ścieżce rowerowej. Te limity będą dotyczyły pojazdów, sklasyfikowanych jako UTO czyli urządzenie transportu osobistego. To pojazd, którego szerokość nie przekracza 0,9 m, a długość 1,25 m. Dodatkowo, prawo nie będzie zezwalać na jazdę z pasażerem, pojazdem będzie mógł przemieszczać się tylko kierowca.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nad projektem regulacji kwestii hulajnóg elektrycznych wciąż pracuje Ministerstwo Infrastruktury

Za jazdę pojazdem "niespełniającym wymagań prawnych" ministerstwo przewiduje srogie kary finansowe. Kierowcy pojazdów, które nie zostały zakwalifikowane jako UTO, mogą zapłacić nawet do 5 tysięcy złotych kary. Co ciekawe, klasyfikacja ta nie mówi wprost o hulajnogach, dlatego urządzeniem transportu osobistego może być wiele dostępnych już na rynku pojazdów.

Dzisiaj grzeje: 1.Mamy potwierdzenie, koronawirus w PKP. Sanepid pilnie szuka pasażerów popularnej trasy

2. Ministerstwo Zdrowia wydało pilny apel. Dotyczy wszystkich Polaków

3.Nowe ognisko koronawirusa w Polsce. Niestety, na weselu

Ministerstwo Infrastruktury wciąż pracuje nad swoim projektem i na razie nie wiadomo, który z nich zostanie wprowadzony w życie. "Dziennik Gazeta Prawna" przekazał jednak, że nowe regulacje prawne dotyczące kwestii elektrycznych hulajnóg miałyby wejść w życie jeszcze jesienią tego roku.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wstrząsające nagranie ze wschodniej Polski, na miejscu jest straż. Ludzie zaczęli uciekać w popłochu
  2. Kancelaria Premiera nie miała innego wyjścia. Pilny komunikat, każdy musi się podporządkować
  3. Wyciekły szczegóły, Rydzyk będzie wściekły. Wiadomo, co dzieje się podczas tajemnych spotkań
  4. Nieprawdopodobne, rząd zadecydował. Podwyżka emerytur i rent dla znacznej grupy Polaków
  5. Gwiazda "Na Wspólnej" bardzo się boi. Może mieć poważne problemy finansowe

Źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News