Gigantyczne zmiany w przepisach dotyczących hulajnóg. Żarty się skończyły

Gigantyczne zmiany w przepisach dotyczących hulajnóg. Żarty się skończyły Źródło: .

Hulajnogi elektryczne szturmem podbiły największe miasta w Polsce i każdego dnia ich użytkowników jest coraz więcej. Teraz rząd zapowiada poważne zmiany odnośnie do tego kto, i jak może się nimi poruszać.

Hulajnogi elektryczne stały się dla wielu osób idealnym zastępstwem dla samochodu lub komunikacji miejskiej, jednak łączył się z nimi pewien problem, a mianowicie nie ma o nich mowy w żadnej ustawie, czy chociażby kodeksie ruchu drogowego. Z tego powodu ludzie z nich korzystający są traktowani jak zwyczajni piesi, co często prowadzi do kłopotów.

Ten środek lokomocji zyskuje coraz większą liczbę zwolenników, lecz także przeciwników. Ludzie skarżą się na hulajnogi pędzące po chodnikach większych miast. Teraz ministerstwo infrastruktury przygotowało już specjalne przepisy, które warunkują, kto i w jaki sposób może korzystać z hulajnóg.

Hulajnogi elektryczne nie dla każdego

Nie da się ukryć, że na polskich drogach, jak i chodnikach trwa ciągła walka o miejsce i przede wszystkim możliwość spokojnego przemieszczenia się z punktu A do punktu B. Dlatego też pojawienie się każdego nowego środka transportu wywołuje potężne zamieszanie, a w wielu przypadkach również i niechęć ze strony innych użytkowników przestrzeni publicznej.

Na ten moment każdy z nas może bez skrępowania używać elektrycznych hulajnóg, jednak rząd chce wprowadzić w życie przepisy to regulujące. Powinno to ukrócić niezbyt mądre pomysły na korzystanie z nich jaki mogliśmy chociażby zobaczyć na cieszącym się w ostatnim czasie popularnością nagraniu, na którym dwóch chłopaków jedzie na jednej hulajnodze po drodze S8.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

A więc kto będzie mógł korzystać z elektrycznych hulajnóg? Okazuje się, że wszyscy, którzy skończyli 18 rok życia, nawet jeżeli nie posiadają prawa jazdy, a także osoby w wieku od 10 do 18 lat, jeżeli posiadają kartę rowerową. Dodatkowo nałożono limit prędkości na takie pojazdy w wysokości 25 km/h.

Tego typu ograniczenie często jest nakładane fabrycznie na hulajnogę, jednak istnieje możliwość obejścia go przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, teraz jednak będzie to już niezgodne z przepisami. Dodatkowo użytkownicy hulajnóg będą mogli poruszać się chodnikiem, jeżeli w okolicy nie ma ścieżki rowerowej oraz gdy dopuszczalna prędkość na drodze przy chodniku jest większa niż 30 km/h.

 - Hulajnogi będą mogły poruszać się po chodnikach tylko wtedy, gdy nie będzie drogi dla rowerów i dopuszczalna prędkość na drodze obok chodnika będzie wyższa niż 30 km na godzinę - wyjaśnił wiceszef resortu infrastruktury Rafał Weber.

Co więcej, osoby na hulajnogach będą w świetle prawa traktowani jako rowerzyści i będą ich obowiązywać takie same obowiązki, jak i przywileje, co oznacza np. że nie będą mogli przejeżdżać przez przejście dla pieszych, jeżeli nie będzie tam wyznaczonego specjalnego przejazdu dla rowerów. Wszystkie te przepisy tyczyć się będą również wszystkich innych elektrycznych środków transportu.

  1. Michał Szpak odleciał totalnie! Gdy wyszedł na scenę, fanom oczy wyszły z orbit. Zemdlejecie, jak to zobaczycie
  2. Co się stało Henryce Krzywonos? Legenda Solidarności schudła aż 60kg! Na jej widok pospadacie z krzeseł!
  3. Magda Gessler bez grama makijażu wygląda jak zupełnie inna osoba. Te zdjęcia będą dużym zaskoczeniem
  4. Dramatyczna historia 8-latka. Maks myślał, że ma zwykłego siniaka, teraz musi walczyć o życie
  5. TVP ostrzega Polaków, przenigdy nie dawajcie dzieciom tego jeść. Rozwija miażdżycę, cukrzyce i liczne zaburzenia
  6. Wiemy, jak oświadczał się syn Martyniuka. Pod jego żoną na pewno ugięły się nogi, gdy to zobaczyła

źródło: Super Express

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu