Podczas wizytacji w jednym z obozów dla imigrantów, który znajduje się w Tours, prezydent Francji zapowiedział całkowitą likwidację dzikiego obozu migrantów w Calais. Tysiące uchodźców zamieszkujących dotychczas Nową Dżunglę zostanie rozlokowanych w innych ośrodkach na terenie całego kraju.

Według szacunków, w Nowej Dżungli mieszkać może nawet od 7 do 10 tys. osób. Hollande oficjalnie zapowiedział, że miejsce dla tych uchodźców zostanie przygotowane w 160 legalnie działających imigranckich ośrodkach. Jak bowiem zaznaczył Hollande, nie zgadza się na to, by Francja przeobraziła się w kraj dzikich obozów.

 – Francja nie będzie krajem obozów. W niej nie powinno być żadnych dzikich obozów – krótko podsumował prezydent.

W najbliższym czasie w tych 160 placówkach przygotowanych zostanie około 9 tys. miejsc, które zająć mają imigranci dotychczas przebywający w Calais. Jak ocenił Hollande, w Nowej Dżungli panują bowiem warunki „nie do przyjęcia” dla osób uciekających przed wojną i szukających schronienia. Podczas przemówienia nie odniósł się jednak do protestów mieszkańców Calais.

 – Naszym zamiarem jest całkowite zlikwidowanie obozu w Calais i utworzenie ośrodków przyjmowania migrantów i ich dalszego kierowania na całym terytorium kraju – zapowiedział Hollande.

Polityk, podobnie jak jego współpracownicy przedtem, nie sprecyzował kiedy dokładnie ma dojść do likwidacji Nowej Dżungli. Oświadczył tylko, że stanie się to „przed zimą”.

By dać świadectwo swoich słów, w poniedziałek Hollande złożył wizytę w Calais, gdzie mówił ponownie o likwidacji nielegalnego obozu. Prezydent spotkał się z policjantami, politykami i urzędnikami. Nie zjawił się jednak w Nowej Dżungli, o której zamknięciu mówił bez konkretów.

 – Musimy całkowicie, na dobre zamknąć obozowisko w Calais. To będzie wyjątkowa operacja, bo mamy też do czynienia z wyjątkową sytuacją. Musimy rozwiązać tę sprawę konsekwentnie i z determinacją, ale musimy też pamiętać o zasadach bezpieczeństwa przy usuwaniu tego obozowiska – mówił podczas przemówienia w Calais.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: wpolityce.pl, tvp.info
pt

...

Zobacz również

Zobacz również