Marek Michalak, polski Rzecznik Praw Dziecka, otrzymał już wiele zgłoszeń dotyczących odbierania dzieci polskim imigrantom w Holandii. Instytucje tego kraju, które zajmują się małoletnimi, niejednokrotnie już zabierały dzieci mieszkającym w Holandii Polakom i przekazywały do rodzin zastępczych.

Sygnałów dotyczących zabierania dzieci polskim imigrantom w Holandii jest coraz więcej. Rzecznik Michalak w związku z tym zwrócił się do polskich dyplomatów w tym kraju i wystosował prośby do placówek konsularnych RP. Konsulowie mają zaś skierować odpowiednie pisma do instytucji socjalnych, które zabrały Polakom dzieci.

Polski RPD w ramach tej sprawy wszedł też we współpracę ze swoją holenderską odpowiedniczką, Margrite Kalverboer. W piśmie, które wystosował do niej, podkreślił, że ma ograniczone możliwości działania. Co gorsza, placówki konsularne Polski także nie zawsze mogą uzyskać pełnej informacji na temat dzieci. Poprosił więc o zainteresowanie się sprawą i wsparcie dla działań konsulatów jak i swoich.

Sytuacja rozdzielanych polskich rodzin w Holandii ma być bowiem bardzo ciężka. Według informacji, które docierają do RPD, odbierane rodzicom rodzeństwa są rozdzielane, by trafić później do różnych rodzin zastępczych. Późniejsze kontakty z biologicznymi rodzicami mają być mocno utrudniane przez różne ograniczenia. Przykładowo, podczas widzeń uniemożliwia się porozumiewanie w języku polskim.

 – Nawet wtedy, gdy okoliczności wymagają odebrania dzieci rodzicom, należy zapewnić im możliwość przebywania razem z rodzeństwem, utrzymywania kontaktów z rodzicami – jeśli nie zostały one zakazane przez sąd – i nieskrępowanego kontaktowania się z rodzicami w ich ojczystym języku – podkreślił Michalak w piśmie do Kalverboer.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: rp.pl
pt

...

Zobacz również

Zobacz również