Kilkanaście dni temu światło dzienne ujrzała afera z tzw. ”Panama papers”. Pewna panamska kancelaria pomagała zagranicznym politykom oraz celebrytom lokować pieniądze w rajach podatkowych. Teraz niektórzy muszą się tłumaczyć lub rezygnują ze stanowisk.

Tym razem rezygnację złożył hiszpański minister przemysłu, energetyki i turystyki Jose Manuel Soria. Powodem tej rezygnacji były właśnie jego związki z aferą ”Panama papers”.

Polityk jednocześnie zaprzecza wszelkim zarzutom, które mówią o tym, że posiadał i prowadził firmę na Bahamach. Nazwisko ministra pojawia się jednak w dokumentach, które wyciekły z panamskiej kancelarii prawniczej Mossack Fonseca.

Przypomnijmy, że ujawniono kilku wpływowych polityków, którzy są podejrzani o udział w tej aferze. Znaleźli się tu m.in.: Petro Poroszenko, Władimir Putin, Nawaz Sharif (premier Pakistanu). Na liście jest również kilku sportowców. W związku z publikacjami, Leo Messi pozwał m.in Gazetę Wyborczą.

Afera Panama Papers to największy wyciek tajnych dokumentów i dziennikarskie śledztwo w historii. Skandal zatrząsł światem polityki i biznesu, ponieważ wymienione w publikacjach nazwiska pochodzą z pierwszych stron gazet. Dotyczą ukrywania majątków przed opinią publiczną, prania pieniędzy oraz unikania płacenia podatków przez miliarderów z całego świata oraz czołowych polityków. Kancelaria twierdzi, że przez 40 lat nie zarzucano jej działania niezgodnego z prawem.

źródło: polskieradio.pl

Zobacz również