Wszystko wskazuje na to, że skończyła się cierpliwość centralnych władz Hiszpanii. Premier Mariano Rajoy zapowiada ostateczne, „nuklearne” rozwiązanie wobec Katalonii. Eksperci ostrzegają przed poważnym kryzysem.

Po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu w Madrycie premier Rajoy poinformował opinię publiczną o swojej decyzji w sprawie Katalonii. Ta zaś jest niezwykle radykalna. Premier Hiszpanii chce wnosić do Senatu o zgodę na rozwiązanie parlamentu Katalonii.

Madryt zamierza zatem wprowadzić w życie sławetny 155. artykuł hiszpańskiej konstytucji. Pozwala on na częściowe lub całkowite zawieszenie autonomii regionu. To pierwszy taki przypadek w historii demokratycznej Hiszpanii.

Rajoy podkreśla, że nie chce ograniczać autonomii Katalonii. Chce jedynie pozbawienia władzy w Barcelonie osób, które, jego zdaniem, złamały konstytucję. Jak podkreśla, w ciągu pół roku miałyby zostać zorganizowane wybory, w których wyłoniona zostanie nowa władza.

Senat ma rozpatrzyć wniosek premiera Rajoya w piątek w przyszłym tygodniu. Wygląda jednak na to, że głosowanie będzie jedynie formalnością. Partia Ludowa Mariano Rajoya ma bowiem w hiszpańskim Senacie większość.

To sytuacja bez precedensu w historii Hiszpanii – podkreślają eksperci. – Ta decyzja może doprowadzić do wojny domowej – dodają.

Dla Katalonii oznacza to poważną rewolucję. Prezydent regionu Carles Puidgemont już ponad tydzień temu stwierdził, że władze w Barcelonie mają mandat do ogłoszenia niepodległości. Równocześnie podkreślił, że chce zawiesić tę decyzję na czas negocjacji z Madrytem. Do nich jednak najwyraźniej nie dojdzie.

Te zdjęcia były tajne i to nie bez powodu. FBI ujawnia nowe, wstrząsające fotografie z 9/11


Czy za chwilę nadejdzie KONIEC ŚWIATA? Oto znaki!

Zobacz również