Historyczne odkrycie z ostatniej chwili! Odnaleziono ślady GIGANTÓW na Antarktydzie

Historyczne odkrycie z ostatniej chwili! Odnaleziono ślady GIGANTÓW na Antarktydzie Źródło: pixabay.com

Nie wszyscy może wiedzą, ale na Antarktydzie nie zawsze był tylko lód. Naukowcy odkryli pozostałości po gigantach, które są starsze od dinozaurów! 

Obszar Antarktydy przed milionami lat był zielony. Podczas wyprawy, która odbywała się między 2016 a 2017 rokiem badacze z z Uniwersytetu Wisconsin-Milwaukee odkryli ślady drzew. Porastały one kontynent około 280 milionów lat temu. Sięgały nawet 40 metrów wysokości. Na zboczach Gór Transantarktycznych naukowcy odkryli 13 drzew. Udało się ustalić, że rosły one jeszcze przed erą dinozaurów. Była to epoka permu, w ostatnim okresie ery paleozoicznej.

Drzewa były inne niż współczesne

Jak ustalili geochronolodzy, epoka Permu kończyła się największym masowym wymieraniem w historii naszej planety. Według naukowców, po tym wydarzeniu drzewa z Antarktydy nie zniknęły całkowicie. Zostały natomiast przekształcone. Wśród rosnących drzew rozróżniono zimozielone oraz drzewa liściaste. Gdy zbadano zachowane słoje drzew, eksperci ustalili, że przejście roślin od letniej aktywności do spoczynku zimowego było o wiele szybsze niż współcześnie. Trwało zaledwie miesiąc. Na tym odkryciu z pewnością się nie skończy. Mroźna Antarktyda jeszcze nie raz zaskoczy badaczy. Źródło: interia.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News