Niepokojące wieści dotyczące belgijskiej elektrowni atomowej w Tihange wywołały popłoch w Polsce. Atmosferę strachu podsycił fakt, że w ulokowanym niedaleko niej Akwizgranie zaczęto rozdawać tabletki z jodem. W sieci pojawiła się plotka, że nad Polskę zmierza radioaktywna chmura. Nie trzeba było długo czekać, by wybuchła bezzasadna panika.

To bardzo popularny temat ostatnich dni wśród internautów. W sieci głośno zrobiło się o mikropęknięciach na reaktorze w elektrowni Tihange w Belgii. Zaraz potem rozeszła się informacja, że zachód Niemiec już szykuje się na przykrycie radioaktywną chmurą. Niemcy mieli faszerować się tabletkami z jodem ze strachu przed skażeniem atomowym.

Panika została zasiana, co widać zresztą w aptekach – w weekend wiele z nich narzekało na brak preparatów z jodem. Blady strach, jaki padł na Polaków, zauważyła nawet Państwowa Agencja Atomistyki, która 2 września wydała komunikat. Podaje w nim, że jakakolwiek awaria w Tihange to bujda, a przyjmowanie jodu w dużych ilościach może być bardzo szkodliwe.

Józef Strojny, rzecznik Państwowej Agencji Atomistyki, tłumaczy, że nie ma żadnego zagrożenia. Mikropęknięcia, o których głośno w sieci, zostały odkryte już w… 2012 roku. Zostały już dawno przebadane przez odpowiedni belgijski inspektorat pod nadzorem międzynarodowych ekspertów. Badania nie wykazały, by pęknięcia miały prowadzić do katastrofy.

– Mikropęknięcia, o których mowa w różnych tekstach, są na stalowym reaktorze, który ma kilkanaście centymetrów grubości. I te pęknięcia mają głębokość kilku milimetrów. One zostały znalezione w 2012 roku. Reaktor został wyłączony i dokładnie przebadany. Analizy wskazują, że te mikrouszkodzenia nie wpływają na bezpieczeństwo pracy reaktora. To robił belgijski dozór jądrowy wspólnie z międzynarodowymi ekspertami – podaje Strojny.

źródło: wp.pl

11 teorii spiskowych, które naprawdę dają do myślenia

...

Zobacz również