Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz wzbudziła kontrowersje podczas swojego przemówienia z okazji rocznicy powstania w Gettcie Warszawskim. Polityk PO dała do zrozumienia, że w Polsce antysemityzm jest wciąż żywy. 

19. kwietnia 1943 roku w warszawskim gettcie wybuchło powstanie zorganizowane przez żydowskie organizacje zbrojne. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.

Z okazji kolejnej rocznicy, swoje przemówienie przed m.in. najważniejszymi politykami UE wygłosiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Słowa polityk PO wzbudziły jednak kontrowersje i oburzenie wśród – głównie – środowisk konserwatywnych.

 – We Wrocławiu spalono kukłę Żyda, a kilka dni temu w ślad za milczącą postawą polityków, odprawiono mszę, w której szkalowano Polaków i Polki o odmiennych poglądach. Cała klasa polityczna powinna wyrazić głośny, a nie cichy sprzeciw! – mówiła na obchodach rocznicowych prezydent Warszawy.

Według konserwatywnych komentatorów i mediów związanych z obozem władzy, zarzucanie Polakom antysemityzm jest haniebne i szkalujące naród polski, który ma jedną z największych reprezentacji wśród ratujących Żydów podczas Holocaustu.

Słowa prezydent Warszawy skomentował m.in. Dawid Wildstein, dziennikarz TVP Info żydowskiego pochodzenia.

 – Pamiętajmy o tym zwłaszcza dziś, gdy w różny sposób usiłuje się tej oczywistości zaprzeczyć. Czy to szuje z lewej, czy z prawej strony. To byli polscy obywatele walczący z niemiecką barbarią. Tak więc- polscy obywatele. A nie jacyś Żydzi, walczący z jakimiś złymi nazistami. Bo stąd już tylko krok, żeby się okazało, że polskie obozy itd itd… I innym pomysłom, które są coraz powszechniejsze na zachodzie. To było POLSKIE, ŻYDOWSKIE powstanie! A Warszawa- to miasto dwóch powstań. W tym- powstania jego żydowskich obywateli. I tyle – pisze Wildstein na jednym z portali społecznościowych.

 – Zrobiła – po raz pierwszy w historii tych uroczystości – wiec partyjny. I zaczęła się rozwodzić, jak to źle jest w Polsce dziś. Takie zachowanie – to jest po prostu hańba. I tyle – ocenił słowa prezydent Warszawy.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: niezalezna / dawid wildstein na fb

...

Zobacz również