„Harry Potter” to jedne z najpopularniejszych książek i filmów w historii. Cykl jest wyceniany na 15 miliardów dolarów, a same filmy zarobiły ponad 7 miliardów dolarów. To oczywiście nie wszystko, bo poza olbrzymimi pieniędzmi Harry zdobył też serca milionów fanów na całym świecie.

Dla tych, którzy nie zapoznali się jeszcze z przygodami młodego czarodzieja przypominamy: seria kręci się nie tylko wokół tytułowego Harrego, ale i dwójki jego przyjaciół – Rona Weasleya oraz Hermiony Granger.

Zwłaszcza ta ostatnia podbiła serca widzów, w czym z pewnością pomogła wcielająca się w nią aktorka, Emma Watson, która wielokrotnie zajmowała czołowe pozycje w rankingach „najseksowniejszych aktorek” i tym podobnych. W przeciwieństwie do wielu współczesnych celebrytek, nie tylko wygląd przysporzył Watson ogromnej popularności. Aktorka jest także ambasadorką UNICEF, działa na rzecz praw kobiet w krajach trzeciego świata oraz wspomaga wiele innych akcji oraz fundacji charytatywnych. Przede wszystkim jednak, dla fanów pozostaje kultową Hermioną Granger – najlepszą przyjaciółką Harrego Pottera. Trudno więc dziwić się ich oburzeniu, jakie miało miejsce po ogłoszeniu nowej aktorki, która wcieli się w rolę Hermiony w sztuce teatralnej „Harry Potter and the Cursed Child”. O Nomie Dumezweni, która zastąpi Emmę w roli Hermiony można powiedzieć bowiem wiele, ale na pewno nie to, że jest do Watson w jakikolwiek sposób podobna.

harrypotter_characters_harryhermioneron original

Największe emocje wzbudził oczywiście kolor skóry aktorki. Zwolennicy Dumezweni i osoby odpowiedzialne za casting argumentują, że jest ona bardzo utalentowaną aktorką (zdobyła nagrodę Laurence Olivier Award). Sama J.K. Rowling wspiera Dumezweni w czym „nie będzie jej przeszkadzać jakaś banda rasistów”. Dodaje też, że w książkach nigdy wprost nie określiła koloru skóry Hermiony, a przytaczany przez fanów fragment (‚Hermione’s face turned white’) nie powinien być brany dosłownie i oznacza po prostu szok wywołany emocjami.

Krytycy pomysłu twierdzą, że ich sprzeciw nie ma nic wspólnego z rasizmem, ale nie podoba im się drastyczna zmiana wizerunku Hermiony wywołana „polityczną poprawnością”. Niektórzy zarzucają również twórcom sztuki, że specjalnie zdecydowali się na zatrudnienie czarnej aktorki w roli Hermiony licząc, że wywoła to mającą właśnie miejsce burzę medialną, a w konsekwencji – stanie się darmową reklamą. A jaka jest Wasza opinia na temat Hermiony?

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


źródło: Time

 

...

Zobacz również