Grozi nam epidemia hantawirusa? Naukowcy uspokajają

Grozi nam epidemia hantawirusa? Naukowcy uspokajają Źródło: Pexels

Hantawirus pojawił się ostatnio w mediach i wzbudził nową falę niepewności oraz paniki. Czy to kolejne zagrożenie, które czyha za rogiem? Wiadomo nieco więcej na temat tego jak się objawia oraz rozprzestrzenia.

Hantawirus podobnie jak wirus SARS-CoV-2 pochodzi z Chin. Naukowcy podali do ogólnej informacji dane takie jak jego objawy oraz to w jaki sposób może stać się dla nas niebezpieczny.

Hantawirus znany jest od jakiegoś czasu

Hantawirus został odkryty w 1976 roku, jednak dopiero ostatnio do mediów dostała się wiadomość o jednej z jego ofiar śmiertelnych. Zgon nastąpił w Nighsan i zaniepokoił opinię publiczną ze względu na niebezpieczeństwo wizji kolejnej epidemii. Obecnie świat próbuje poradzić sobie z koronawirusem, który zbiera śmiertelne żniwo we wszystkich krajach. Obecnie najgorsza sytuacja ma miejsce w Europie, gdzie codziennie notuje się kolejne przypadki zachorować na COVID-19 oraz kolejne zgony. Ostatnio testom poddano aż 32 pasażerów autobusu, którzy podróżowali z zarażonym wirusem mężczyzną. Chiński dziennik The Global Times ujawnia, że miało to miejsce w w prowincji Szantung, a sam pacjent pochodził z południowo-zachodniej prowincji Junnan.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Czy powinniśmy się bać?

Najważniejszą informacją jest to, że hentawirus jest dla człowieka niebezpieczny jedynie w momencie kontaktu ze śliną, uryną lub zakażonymi odchodami szczurów. Nie przenosi się z człowieka na człowieka, pomimo to w Chinach notowanych jest corocznie kilkadziesiąt tysięcy zachorowań. naukowcy informują, że hentawirusy pozostają aktywne przez bardzo długi czas w suchym otoczeniu i bardzo dobrze czują się na przykład w kurzu, gdzie z łatwością się przenoszą. Bardzo łatwo zarazić się nim poprzez prace porządkowe w piwnicach, gdzie żyją właśnie gryzonie stanowiące zagrożenie, ponieważ to one roznoszą niebezpieczną chorobę. Zarówno chińskie władze jak i eksperci uspokajają. Na portalu MarketWatch pojawił się wywiad z ekspertką z Uniwersytetu w Nowym Jorku, dr Tanią Elliott, która przypomniała, że wirus towarzyszy ludziom od dawna, a tak naprawdę zagrożenie stanowi jedynie w Azji.

Dzisiaj grzeje: 1. Najnowsze dane dot. liczby zarażonych w Polsce. Informacje ministerstwa zdrowia mocno niepokoją

2. Dziś Polska przekroczyła smutną granicę. Nowe zakażenia, kolejni zmarli, prognozy nie są optymistyczne

Czym w ogóle jest hantawirus?

Hantawirus to rodzaj RNA wirusów odkrytych w Korei Południowej ponad 40 lat temu. O ich istnieniu poinformował Ho-Wang Lee, wirusolog oraz epidemiolog. Ten rodzaj wirusa występuje na całym świecie, jednak najgroźniejszy jest w Azji o czym świadczy także ilość zaobserwowanych zachorowań. Naukowcy informują, że okres inkubacji hentawirusa wynosi od 2 do 4 tygodni, ale występują także wyjątkowe przypadki, gdzie okres ten wynosi od 5 do 60 dni. Problemowi przyjrzeli się także Amerykanie. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom potwierdziło wcześniejsze chińskie ustalenia, które mówią, że wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Więcej informacji wkrótce.

Najlepsze newsy: 

  1. Koronawirus może być niebezpieczny również dla młodych. 12-latka walczy o swoje życie
  2. Kamil Stoch zakończy karierę? Mamy jasną deklarację polskiego mistrza
  3. Nie żyje 14. ofiara koronawirusa. Wiadomo, kim była i w jakim stanie się znajdowała
  4. Z ostatniej chwili: Przebiliśmy ponurą granicę, kolejne ofiary. Ministerstwo zdrowia nie ma dobrych informacji
  5. Rozpoznajesz tę kobietę? Przebywa w szpitalu, nie można ustalić jej tożsamości
  6. Piecze się tylko 30 minut. Domowy chlebek z chrupiącą skórką, w środku miękki jak aksamit

Źródło: Na temat, Polska The Times

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News