Gorąco w Gdańsku! Wzburzeni przeciwnicy i zwolennicy Jankowskiego pod jego pomnikiem

Gorąco w Gdańsku! Wzburzeni przeciwnicy i zwolennicy Jankowskiego pod jego pomnikiem Źródło: Twitter

Henryk Jankowski stał się podmiotem wielkiej dyskusji wśród Gdańszczan po tym, jak zaczęto udowadniać "Kapelanowi Solidarności" przestępstwa na tle pedofilskim. Zniszczenie pomnika duchownego wzbudziło bardzo skrajne emocje wśród zwolenników, jak też przeciwników księdza, którzy zaczęli okupywać skwer, na którym znajdował się monument. Czy statua kontrowersyjnej "legendy Solidarności" wróci na swoje miejsce?

Henryk Jankowski za swojego życia był jedną z bardziej kontrowersyjnych postaci obozu "Solidarności". Duchowny, który miał słynąć z gromadzenia wielkich bogactw, według dziennikarzy Wielkiego Formatu miał być także pedofilem,  którego zbrodnie były ukrywane przez związkowców, jak też późniejszych przedstawicieli władz państwowych. Zburzenie pomnika "prałata Solidarności" wzbudziło wielkie emocje wśród gdańszczan, którzy tłumnie wyszli na ulice manifestować swoje poglądy. Zwolennicy i przeciwnicy Jankowskiego są obecnie oddzielani przez policję, a wszyscy obecni na miejscu zastanawiają się, czy pomnik w ogóle powróci na swoje miejsce.

Henryk Jankowski zniszczony przez aktywistów. Protesty pod zburzonym pomnikiem legendy Solidarności

Po tym, jak na jaw zaczęły wychodzić pedofilskie skłonności nieżyjącego już kapelana związków zawodowych, wielu gdańszczan zaczęło się poważnie zastanawiać nad tym, czy monument przedstawiający gdańskiego duchownego powinien istnieć. Największy wymiar sprzeciwu dali lewicowi aktywiści z Trójmiasta, którzy postanowili w nocy z 20 na 21 lutego zniszczyć statuę rozbijając ją o chodnik. Takie działanie spotkało się ze sprzeciwem osób, które wierzyły w niewinność duchownego i od razu po zburzeniu Jankowskiego zaczęły domagać się powrotu pomnika na swoje miejsce.

Komitet budowy pomnika księdza Jankowskiego oznajmił, że rzeźba przedstawiająca prałata Solidarności powinna być postawiona na nowo już w piątek. Takie słowa wyprowadziły krytyków duchownego na ulicę. W trakcie manifestacji obu zwaśnionych stron na skwerze, na którym był monument, nie zabrakło wyzwisk, jak też szarpanin między stronami, w wyniku czego interweniować musiała policja.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Czy pomnik w ogóle wróci na miejsce?

Pomimo tego, że komitet budowy pomnika Jankowskiego jest pewny powrotu statuy na swoje miejsce, to tak bardzo nie jest tego pewien gdański ratusz, który poinformował działaczy, że do ponownego umieszczenia Jankowskiego na cokole potrzebne są odpowiednie zgody.

- Ponowne postawienie pomnika ks. H. Jankowskiego wymaga drogi urzędowej. Cokół był stawiany na podstawie pozwolenia na budowę zatem jego naprawę należy zgłosić tzw. zgłoszeniem remontu. Dziś w tej sprawie pismo informujące o procedurach przekazaliśmy komitetowi społecznemu - pisze na swoim Twitterze jedna z pracownic gdańskiego ratusza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co studiował Marcin Prokop? Niesamowite, że po takich studiach pracuje w TVN!
  2. Barbara Kurdej-Szatan ma idealne wymiary! Miliony kobiet chciałyby tak wyglądać
  3. Oliwia Bieniuk o mamie. Rozrywające słowa córki Przybylskiej
  4. Koledzy dręczą go przez jego imię. Boi się chodzić do szkoły
  5. Tragiczny wypadek gwiazdy Polsatu! Zniszczył jej karierę

 

źródło: gazeta.pl

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News