Henryk Gulbinowicz zmarł 16 listopada 2020 roku
Wikimedia Commons Piotr Drabik Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)
Monika Majko - 19 Listopada 2020

Część majątku Gulbinowicza przeznaczona na rzecz ofiar nadużyć seksualnych w Kościele? Szokująca decyzja kurii

Henryk Gulbinowicz zmarł 16 listopada 2020 roku w jednym z wrocławskich szpitali, niedługo przed śmiercią polskiego kardynała, decyzją papieża Franciszka odebrano mu prawo do insygniów biskupich w związku z oskarżeniami o pedofilię. Kuria podjęła decyzję w sprawie majątku pozostawionego przez byłego metropolitę wrocławskiego.

Henryk Gulbinowicz niedługo przed śmiercią został ukarany przez papieża Franciszka. W związku z oskarżeniami o pedofilię, polskiemu kardynałowi odebrano m.in. insygnia biskupie oraz prawo do pochówku w katedrze. teraz kuria poinformowała o decyzji w sprawie rozdysponowania majątku zmarłego hierarchy.

Henryk Gulbinowicz zmarł 16 listopada 2020 roku

Kardynał Henryk Gulbinowicz odszedł w poniedziałek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Niedługo przed śmiercią na polskiego hierarchę nałożona została kara przez głowę Kościoła Katolickiego.

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o odebraniu kardynałowi Gulbinowiczowi prawa do posługiwania się insygniami biskupimi, a także m.in. zakazała uczestnictwa w celebracjach lub spotkaniach publicznych i pozbawiła prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze.

Nie żyje polityk partii rządzącej. Dramatyczne wieści obiegły PolskęNie żyje polityk partii rządzącej. Dramatyczne wieści obiegły PolskęCzytaj dalej

Dochodzenie przeciwko Gulbinowiczowi podjęto ze względu na pojawiające się oskarżenia, które kierowany były wobec polskiego kardynała. Hierarcha był oskarżany m.in. o pedofilię, a także tuszowania nadużyć seksualnych wobec nieletnich przez innych księży.

Archidiecezja Wrocławska wydała w tej sprawie oficjalny komunikat, w którym przeprosiła osoby skrzywdzone przez emerytowanego metropolitę.

- Surowość sankcji zastosowanych wobec księdza kardynała wskazuje, że dochodzenie potwierdziło prawdziwość zarzutów stawianych księdzu kardynałowi w przestrzeni publicznej. Fakt, iż sprawa została podjęta, wyjaśniona i doprowadzona do końca potwierdza, że w Kościele nie ma jakiejkolwiek taryfy ulgowej dla tego rodzaju przestępstw oraz że nigdy nie będzie zgody na ich tolerowanie - można przeczytać w wydanym oświadczeniu.

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Kuria poinformowała o decyzji w sprawie majątku pozostawionego przez Kardynała Gulbinowicza

Jedną z kar dodatkowych, nałożonych na kardynała Gulbinowicza przez Watykan, był obowiązek wpłaty pewnej kwoty pieniężnej na konto Fundacji św. Józefa, która działa na rzecz ofiar nadużyć seksualnych w Kościele. Ze względu na zły stan zdrowia i pobyt w szpitalu hierarcha nie zdążył przed śmiercią wywiązać się z zobowiązania.

W związku z tym władze kurii przekazały informację, że część pieniędzy z majątku kardynała zostanie przekazana na konto Fundacji św. Józefa, nie podano jednak konkretnych kwot. Na prośbę byłego byłego metropolity wrocławskiego, którą zawarł w swoim testamencie, część pozostawionych przez niego funduszy wspomoże również ubogich i zostanie przekazana Caritasowi.

Dzisiaj grzeje:

1. TVN ostrzega Polaków, w wielu miejscach już się zaczęło. Do 17 lepiej zostać w domach

2. W Pepco same hity, do sklepów ruszą tłumy. Ceny zachęcają jak nigdy, za niewielkie pieniądze uszczęśliwisz każde dziecko

3. Pilny komunikat ministerstwa do milionów Polaków. Nikt nie wiedział, że zaczęło się już z samego rana

W piątek 20 listopada br. w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu odbędzie się msza żałobna w intencji zmarłego kardynała, której przewodniczył będzie metropolita wrocławski abp. Józef Kupny. Transmisja uroczystości będzie udostępniona w internecie.

- Na prośbę najbliższych zmarłego informacja o czasie i miejscu pochówku nie będzie podawana do wiadomości publicznej. Prosimy o uszanowanie tej decyzji - przekazała Archidiecezja Wrocławska.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Choroby, które znacznie zwiększają ryzyko śmierci przy COVID-19. Osoby, które je mają, powinny dziś szczególnie uważać
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Najczęściej pojawiający się objaw Covid-19. Ma go nawet 86% zakażonych, trzeba wiedzieć
  4. Ujawniono, co czeka Polaków już 10 grudnia. Fantastyczna wiadomość ws. koronawirusa, trzeba trzymać kciuki
  5. Widmo ogromnego strajku zawisło nad całą Polską. Konsekwencje mogą być katastrofalne
  6. Choroby, które znacznie zwiększają ryzyko śmierci przy COVID-19. Osoby, które je mają, powinny dziś szczególnie uważać
  7. Produkował nielegalnie na wiejskim odludziu. Policjanci odkryli gigantyczne ilości niebezpiecznych substancji
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News