Nie żyje znany aktor. Wielka strata dla całej Warszawy

Nie żyje znany aktor. Wielka strata dla całej Warszawy

Warszawa: Nie żyje znany aktor. Henryk Błażejczyk był wyjątkowo cenioną i wszechstronnie uzdolnioną postacią polskiej sceny, która przez wiele lat zachwycała całe pokolenia Polaków. Właśnie pojawiła się oficjalna informacja, iż mężczyzna odszedł z tego świata w wieku 81 lat, co jest ogromną stratą zarówno dla Warszawy, jak i całego naszego kraju.

Warszawa straciła naprawdę wybitnego aktora. Henryk Błażejczyk urodził się 10 sierpnia 1937 roku, a swoją przygodę ze sceną teatralną rozpoczynał pod okiem takich osobistości, jak Zelwerowicz, Kreczmar, Warnecki czy Bardini. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie współpracował m.in. z Teatrem Współczesnym, Ludowym, Syrena czy Słowackiego w Krakowie. Przez wiele lat spełniał się również jako spiker w Polskim Radiu oraz był szanowanym członkiem Związku Artystów Scen Polskich i przewodniczącym aktorów ZASP w płockim Teatrze. Właśnie pojawiła się wstrząsająca informacja, iż Henryk Błażejczyk nie żyje, co jest wielką stratą dla całej Warszawy oraz sceny teatralnej naszego kraju.

Warszawa: Polski aktor Henryk Błażejczyk nie żyje

O tym, że Henryk Błażejczyk nie żyje, poinformował płocki Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego. - Z przykrością zawiadamiamy, że wczoraj, w wieku 81 lat, zmarł nasz aktor Henryk Błażejczyk. Henryku, dziękujemy Ci za wszystko - mogliśmy przeczytać w przykrym wpisie na Facebooku. Dalej przybliżono sylwetkę aktora, który kształtował całe pokolenia Polaków. Podkreślano, iż był on "aktorem wszechstronnym, reprezentował to pokolenie, które szczególną wagę przykładało do kultury języka, rzemiosła aktorskiego i etyki zawodowej". Henryk Błażejczyk był osobą wyjątkowo szanowaną i wpływową w środowisku, w 2016 roku oficjalnie przyznano mu tytuł Mistrza Mowy Polskiej oraz medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ogromna strata dla całej Warszawy

Przez wszystkie lata swej aktywności scenicznej Henryk Błażejczyk współpracował z największymi teatrami na terenie całego naszego kraju. Wiele lat był jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy warszawskich i płockich teatrów, lecz aktorstwo nie było jedyną działalnością, której się poświęcał. - Spełniał się również w działalności charytatywnej [...] Wspierał studentów ukraińskich studiujących w Polsce. Na prośbę biskupów płockich Kościołów: rzymsko-katolickiego Zygmunta Kamińskiego i starokatolickiego mariawitów Włodzimierza Jaworskiego, prowadził nieodpłatnie lekcje dykcji dla alumnów seminariów. Brał nieodpłatnie udział w programach artystycznych dla uczczenia żołnierzy polskich na Zachodzie. 1 sierpnia 2014 r., na zaproszenie Ireny Delmar - przewodniczącej Związku Aktorów Polskich na Uchodźstwie, występował charytatywnie w Londynie z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego - pisze o nim płocki teatr. 55-lecie swojej pracy scenicznej świętował w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Uroczysta gala z tej okazji odbyła się w czerwcu 2016 roku. Henryk Błażejczyk pikio.pl Fot. Facebook/Teatr Płocki ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL: 
  1. Szokujące informacje prokuratury ws. śmierci Ireny Dziedzic
  2. Uczestnik programu zaatakował Żyłę podczas programu. Wytknął jej brak kompetencji
  3. Lech Wałęsa ma dość, żąda USUNIĘCIA Krystyny Pawłowicz. „Koniec chamstwa”
  4. Gdzie mieszka Dorota Wellman? Kiedyś był to blok na warszawskim Ursynowie, a teraz…
  5. Jak wygląda córka Barbary Kurdej-Szatan? Jest niewiarygodnie podobna do mamy
 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News