Polacy pokochali go za Harry'ego Pottera. Nie żyje
unsplash.com/Uta Scholl
Mateusz Wysokiński - 8 Września 2019

Polacy pokochali go za Harry'ego Pottera. Nie żyje

Harry Potter bez niego nie byłby taki sam. Swoją działalnością przyczynił się do wpojenia w serca milionów młodych czytelników historii o słynnym czarodzieju. Własnie pojawiły się tragiczne informacje o śmierci zasłużonego człowieka.

Harry Potter, Opowieści z Narnii, czy homilie Ojca Świętego - Jana Pawła II, to tylko niewielka część tego, co przez lata swojej kariery przetłumaczył na język polski tłumacz Andrzej Polkowski. Mężczyzna zasłużony dla polskiej literatury odszedł nagle, w swoim domu i w dniu, w którym świętował 80 urodziny. Powód jego śmierci nie został podany do wiadomości publicznej.

Harry Potter dzięki niemu przemówił po polsku. Andrzej Polkowski nie żyje

Andrzej Polkowski, urodzony 8 września 1939 był postacią nieznaną szerzej czytelnikom, ale bez niego dużo dzieł nie trafiłoby do polskiego czytelnika. Zmarły dzisiaj tłumacz miał w swoim portfolio prace przy takich bestsellerach jak "Harry Potter", "Opowieści z Narnii", "Całun Turyński", czy tłumaczenia "Władcy Pierścienia" oraz "Hobbita". O śmierci poinformowało dziecko zmarłego.

Mama: suczka straciła swoje szczeniaki w pożarzeSuczka przystanęła w miejscu tragedii i zaczęła płakać. Tutaj straciła siedem swoich szczeniakówCzytaj dalej

- W swoje 80-letnie urodziny odszedł do Niebieskiego Królestwa mój ukochany Tata, ukochany mąż dla mojej Mamy, dziadek, pradziadek i przyjaciel wielu innych. Odszedł szybko, w swoich ukochanych Górkach, po dobrym śniadaniu zrobionym przez żonę. Zaskoczył nas wszystkich, którzy najpierw w wielkim smutku, a teraz trochę pogodniejsi myślimy o tym, jak Mu teraz jest w Królestwie, w które tak gorąco wierzył. Był i jest dla mnie nie tylko Ojcem, ale i Przyjacielem - czytamy w oświadczeniu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

PiesWęże, żaby i świnie to przy tym nic. Najdziwniejsze zwierzęta, które ludzie trzymają w domuCzytaj dalej

Smutny dzień dla literatury

Śmierć Polkowskiego jest wielką stratą dla wielu fanów legendarnych serii, które Polkowski przetłumaczył. Sam tłumacz przez lata powiedział, że nie podjąłby się wykonywanej pracy, gdyby nie ojczym, który był świetnym anglistą.

Dzisiaj grzeje:

1. Anna Przybylska miała wiele mrocznych sekretów. Ostatni z nich doprowadza do łez
2. Danuta Holecka prowadziła wieczorne "Wiadomości". Nikt jej nie słuchał, wszyscy patrzyli na jej strój, prawie jak mundur

- Mój ojczym, Witold Ostrowski, był anglistą, jednym z twórców anglistyki na Uniwersytecie Łódzkim tuż po wojnie. W domu pełno było książek angielskich, często przychodzili goście mówiący tylko po angielsku, codziennie słuchało się wiadomości BBC po angielsku. Nieco później, za namową mojego ojczyma, ukończyła studia anglistyczne moja matka. Nie był to język całkiem mi obcy, ale właściwie go nie znałem. To nie był przedmiot mojej fascynacji – to było coś normalnego, codziennego. Kiedy miałem dwanaście lat, ojczym zaczął mnie uczyć angielskiego, ale trwało to dość krótko – dał mi tylko podstawy języka. Chyba nie byłem zbyt chętnym i pilnym uczniem - wyznał za życia na łamach miesięcznika “Znak”.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wszedł z ubogim do baru. Musiała interweniować policja
  2. Gessler baraszkuje z partnerem w łóżku, są bez ubrań. Pokazali zdjęcie, a fanów zatkało
  3. Polacy pokochali go za Harry'ego Pottera. Nie żyje
  4. Tragedia. Legendarny sportowiec ma nowotwór
  5. Żona marzy, by znaleźć mężowi kochankę. Powód wbija w fotel

Kara śmierciZostali skazani na śmierć. Nie zgadniesz, o co poprosili na koniec!Czytaj dalej

źródło: Jastrząb Post

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News