Polacy bardzo często lubią powracać do historii swego kraju, aby wspominać bohaterów, którzy walczyli o jego wolność, suwerenność oraz bezpieczeństwo. Nie wszyscy jednak mogą być czczeni tak samo, kiedy w grę wchodzi poprawność lub chęć prowadzenia korzystnej polityki zagranicznej. Tym razem ulegliśmy wpływom jednego z sąsiadów w przeddzień święta, w którego czasie słowo „patriotyzm” pada dużo częściej, niż w pozostałych tygodniach roku.

Antoni Macierewicz odsłonił na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie nowe tablice, które upamiętnić miały oddanie i zaangażowanie, ale także ofiarę mieszkańców miasteczek i wsi na Wołyniu, Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce Wschodniej. Stanowiły one uczczenie wspomnienia o tych, którzy walczyli tam z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów oaz Ukraińską Armią Powstańczą.

Konflikt wewnętrzny, wpływy zewnętrzne

O powstanie tablic bardzo długo zabiegało wielu obywateli, polityków oraz działaczy społecznych. Kiedy jednak ostatecznie zostały one wykonane, między Kancelarią Prezydenta RP a kierownictwem MON doszło do kolejnych nieporozumień i problemów.

Ostatecznie odsłonięcie tablic odbyło się dzień wcześniej, niż planowano. Sam Andrzej Duda nie wziął udziału w tej uroczystości. Co ciekawe, w ostatnim momencie okazało się także, że treść pamiątek po bohaterskich Polakach została zmieniona.

Tajemnicza podmiana

Na jednej z tablic widniała nazwa miejscowości Bircza. Jednak w ostatniej chwili zniknęła ona całkowicie. Jak twierdzą nieoficjalne źródła, stało się to wskutek nacisków Wołodymyra Wiatrowycza, szefa ukraińskiego IPN. Od dawna oskarżany jest on między innymi o utrudnianie ekshumacji na terytorium swojego kraju polskim służbom, które niezmiennie zajmują się doprecyzowywaniem historii tamtych terenów.

Wiele osób natychmiast stwierdziło otwarcie, że ugięcie się pod tymi naciskami jest prawdziwym poniżeniem dla Polaków, a hańba rozniesie się na cały świat. Liczni obywatele naszego kraju nie mogą uwierzyć także, że tak łatwo zrezygnowano z pamięci o bohaterskich rodakach.

Kto ma lepszą armię: Polska czy Ukraina? PORAŻAJĄCA różnica!


9 największych kompromitacji rządu PiS

...

Zobacz również