Halo.Radio - świetny start w pełni niezależnego medium obywatelskiego

Halo.Radio - świetny start w pełni niezależnego medium obywatelskiego Źródło: Halo.Radio

Halo.Radio to w pełni profesjonalne, niezależne medium obywatelskie finansowane jedynie przez słuchaczy, na którego czele stoi Kuba Wątły, były dziennikarz telewizji Superstacja czy Radia ZET. Czym różni się od konkurencji i jak wyglądał jego start? Warto zainteresować się tym projektem!

Halo.Radio to nowość na polskiej scenie medialnej. Projekt jest w pełni niezależny, bowiem finansowany jedynie przez słuchaczy. Jego założenie jest proste - dać głos obywatelom, zamiast tworzenia przestrzeni umożliwiającej politykom jakiejkolwiek opcji brylowanie na antenie. Inicjatorem projektu jest Kuba Wątły, ale Halo.Radio współtworzą również takie postaci jak: prof. Adam Grzegorczyk, dr Tomasz Kowalczuk, Magdalena Żakowska, Tomasz Raczek, Tomasz Piątek, Marcin Celiński, Piotr Szumlewicz, Agnieszka Żądło i inni. Jest możliwe, że do drużyny dołączy również prof. Monika Płatek, z którą prowadzone są zaawansowane rozmowy, jak również Tomasz Sekielski, który obecnie wraca do zdrowia po operacji. 

Halo.Radio ze swoją obszerną ramówką (obecnie 11 godzin dziennie programów na żywo), nadaje na swojej stronie internetowej, w aplikacji dostępnej na iOS oraz Androida, jak również w mediach społecznościowych - na YouTube oraz na Facebooku. Twórcy zapewniają, że już wkrótce udostępnią słuchaczom podcasty oraz zapisy video audycji. Odbiorcy Halo.Radio mogą również liczyć na muzykę, która gra pomiędzy audycjami. Medium nie pobiera żadnych opłat za internetowy dostęp do audycji. 

Halo.Radio zalicza świetny start

Mimo tego, iż Halo.Radio zbierało fundusze jedynie od słuchaczy, zanotowało kapitalny start. Ramówka jest obszerna i ciekawa, studio w pełni profesjonalne, a jakość audycji i transmisji live znakomita. Twórcy deklarują, że to dopiero początek, a słuchaczy czeka jeszcze mnóstwo niespodzianek. 

Nie zmieni się jednak model finansowania. Halo.Radio zbiera pieniądze na funkcjonowanie za pośrednictwem wpłat na konto Fundacji Obywatelskiej, której założycielami są Kuba Wątły, prof. Adam Grzegorczyk, dr Tomasz Kowalczuk i dr Andrzej Polaczkiewicz, jak również przez crowdfundingowy serwis Patronite. Aby radio mogło swobodnie funkcjonować, niezbędne są regularne wpłaty, o co nieustannie apeluje Kuba Wątły na swoim kanale na YouTube. 

Warto podkreślić, że zespół Halo.Radia szanuje pieniądze, które wpłacają słuchacze. Świadczy o tym między innymi proces remontu i wykończenia studia emisyjnego oraz redakcji. Aby oszczędzić pieniądze, twórcy projektu sami zaangażowali się w prace remontowe i na bieżąco informowali o postępach za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych. 

Aby bezpiecznie funkcjonować, projekt potrzebuje jednak znacznie więcej stałego wsparcia niż obecnie. Twórcy obliczyli, że potrzebne jest im około 100 000 złotych miesięcznie, a póki co mogą liczyć jedynie na 1/3 tej kwoty. Z pewnością jednak suma stałego wsparcia będzie rosła wraz z docieraniem projektu do kolejnych grup odbiorców, szczególnie, że oferta Halo.Radia dla słuchaczy jest naprawdę kusząca. Projekt ma być jedynym w Polsce radiem, które będzie ukierunkowane na interakcję ze słuchaczami. Na stronie zbiórki na Patronite możemy przeczytać, że słuchacze będą obecni na antenie radia znacznie częściej niż... sami dziennikarze. Zdecydowanie warto obserwować rozwój tego projektu! 

Następny artykuł