Już nie tylko Halloween na celowniku. Kościół teraz ostrzega przed... Dziadami

Już nie tylko Halloween na celowniku. Kościół teraz ostrzega przed... Dziadami Źródło:

Halloween jest lubianym, pochodzącym ze Stanów Zjednoczonych świętem, które w noc przed Wszystkimi Świętymi obchodzone jest przez tysiące dzieci za oceanem. Zwyczaj, który wywodzi się z kultury celtyckiej, swoich zwolenników znalazł także w Polsce. Kościół katolicki, który jest przeciwny obchodzeniu święta, widzi także inne niebezpieczeństwo. Mowa tu o obchodzonych kilkaset lat temu w Polsce Dziadach.

Halloween budzi wiele emocji. Święto przez wielu postrzegane jest jako radosny zwyczaj, w którym dzieci przebrane za potwory, albo postaci z popkultury chodzą od domu do domu i proszą o cukierki. Inni, bardziej konserwatywni krytycy są zdania, że takie zachowania są pogańskie i mogą grozić ludzkiej otoczce duchowej. Jak się okazuje, coraz więcej osób wraca także do świętowania naszego rodzimego, święta zmarłych.

Halloween i Dziady straszą kościół

Coraz więcej przedstawicieli kościoła zauważa, że w Polsce coraz większą siłę przybierają tak zwani rodzimowiercy. Ci ludzie zrzeszeni są w wielu kościołach i organizacjach. Należą do nich, chociażby Rodzimy Kościół Polski, Polski Kościół Słowiański, Słowiańska Wiara oraz Rodzima Wiara. Wierzący odnoszą się do mitologii słowiańskiej i próbują prowadzić swój system moralny tak, jak miało to miejsce przed chrztem Polski w 966 roku. Według oficjalnych danych, w wymienionych powyżej organizacjach figuruje już 2 tysięcy członków i ich liczba przybywa z roku na rok. Polski kościół apeluje o pozostawienie pogańskich wierzeń, wskazując je jako szkodliwe dla systemu etycznego i moralnego. Poganie są obojętni na prośby duchownych i preferuje własny, według nich „bardziej utarty” w polskiej historii system wierzeń.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak Poganie obchodzą Dziady?

Wyznawcy religii słowiańskiej są dalecy od obchodzenia Halloween. Świętem, którym będą dzisiaj obchodzić, są Dziady. Rytuał będzie jednak różnił się w szczegółach od tego, co znamy, chociażby z literackiego opisu święta autorstwa Adama Mickiewicza. Rodzimowiercy będą dzisiaj obecni w kilku miastach Polski, a największe obchody planują przeprowadzić w Olsztynie. W trakcie Dziadów nie zabraknie palenia wielkiego ogniska, przy których będą odbywać się rytuały, tańce, a także przyzywanie duchów zmarłych. Takie formy modlitwy mają zapewnić duszom zmarłych bezpieczną podróż na drugą stronę, a także wzbudzić wspomnienia o nich.

Kościół surowo zakazuje

Jak zaznaczają przedstawiciele kościoła, w obrządku nie może brać żaden katolik. Duchowni podają tutaj wykładnię, jaka jest w Piśmie Świętym: „Gdy tedy wejdziesz do ziemi, którą Pan, Bóg twój, ci daje, nie naucz się czynić obrzydliwości tych ludów; niech nie znajdzie się u ciebie taki, który przeprowadza swego syna czy swoją córkę przez ogień, ani wróżbita, ani wieszczbiarz, ani guślarz, ani czarodziej, ani zaklinacz, ani wywoływacz duchów, ani znachor, ani wzywający zmarłych; gdyż obrzydliwością dla Pana jest każdy, kto to czyni, i z powodu tych obrzydliwości Pan, Bóg twój, wypędza ich przed tobą. Bądź bez skazy przed Panem, Bogiem twoim”. 5 MOJŻ. 18,9-13ZOBACZ TAKŻE:
  1. Radosław Sikorski może wrócić do polskiej polityki. W PiS już trzęsą się jak galareta
  2. Jest SZOKUJĄCA decyzja TSUE ws. Polski! Takiego przerażenia w PiS jeszcze nie widzieliśmy
  3. Mroczne oblicze popularnej sieci sklepów. Polacy wpadli w furię
  4. Znaki zodiaku i ich tajemnice. Poznaj samego siebie
  5. Musieli uśpić starego psa. Przed zastrzykiem zrobili dla niego coś cudownego
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News