Patrzcie uważnie w gwiazdy. Ta wyjątkowa noc będzie już we wtorek

Patrzcie uważnie w gwiazdy. Ta wyjątkowa noc będzie już we wtorek Źródło: unsplash.com/Clint McKoy

Gwiazdy od lat fascynują ludzi, naukowców i astronomów. Co rok w sierpniu nadchodzi ten magiczny czas, kiedy można z zapartym tchem zadrzeć głowę do góry i obserwować fascynujące zjawisko. O tej nocy mówią już wszyscy - to ważny termin w kalendarzu.

Sierpniowe gwiazdy na ciemnym niebie już za kilka dni pokażą coś niesamowitego. Ludzie z całej Polski już szykują aparaty i szukają palcem na mapie najlepszego miejsca do obserwacji. Coroczne zjawisko niezmiennie zachwyca, a wspomnienia są bezcenne.

Spadające gwiazdy już za kilka dni będą widoczne jak na dłoni

W nocy z 12 na 13 sierpnia przypada noc, podczas której wystąpi maksimum spadających gwiazd. Profesjonalnie zwane rojem Perseidów, zachwycają nieprzerwanie od wieków. Nawet starożytni prowadzili obserwację pięknego zjawiska. Perseidy to nic innego jak skalne okruchy, które wpadając w rejon ziemskiej atmosfery, zaczynają się spalać i tak powstaje zjawisko meteoru, popularnie nazywanego spadającą gwiazdą.

Bardzo rzadko można natrafić na pozostałości takich rojów. Wtedy pozaziemski meteor zamienia się w meteoryt, pod warunkiem że przetrwa lot w całości. W Polsce najwięcej skalnych okruchów znaleziono w jej zachodniej części. Największym jest ten, który spadł 5 tysięcy lat temu w okolice Moraska pod Poznaniem - ważył ponad 300 kg.

150 spadających gwiazd na godzinę to niesamowite zjawisko

W tym roku obserwatorom może przeszkodzić rosnący Księżyc. Niebo będzie wyjątkowo jasne, ponieważ pełnia przypada na 15 sierpnia. Aby gwiazdy były jak najlepiej widoczne, należy dokładnie śledzić prognozę pogody - zachmurzenie jest bardzo niemile widziane. Dobrze w tym czasie udać się poza miasto, by łuna światła dodatkowo nie rozjaśniała nieba. Najlepszym miejscem są mazurskie lasy lub Bieszczadzki Park Ciemnego Nieba. W dobrych warunkach można zobaczyć nawet 150 spadających gwiazd na godzinę!

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nawet przez 2-3 minuty można dopatrzeć się aż kilkunastu spadających gwiazd. Jedne są mniejsze i ledwie zauważalne, inne potrafią zatoczyć łuk nad całym horyzontem i zostawić za sobą jasną poświatę. Okres aktywności tego roju Perseidów trwa od 17 lipca, aż do 24 sierpnia, ale w to w nocy z 12 na 13 sierpnia warto zadrzeć głowę do góry.

Dzisiaj grzeje: 1. Jej pies ośmieszał inne psy na spacerze. Wszystko się nagrało, popłaczecie się ze śmiechu

2. Rekordowy wzrost płacy minimalnej będzie jeszcze większy. Wszystko przez jedną ustawę

Sierpniowe Perseidy są często nazywane "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ ich maksimum przypada w okolicach 10 sierpnia. Ten dzień jest rocznicą jego męczeńskiej śmierci. Został zabity przez smaganie biczami oraz przypalanie na żelaznej kracie. Do końca nie wyparł się Jezusa.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Pan młody uderzył żonę z całej siły podczas dzielenia się tortem weselnym. Goście byli WSTRZĄŚNIĘCI
  2. Kobieta wiozła kota do weterynarza, by go uśpić. Jego ostatni gest wzruszy was do łez
  3. Lokaj za 10 tys. funtów zdradził sekret księżnej Diany. Cierpiała na okropną chorobę
  4. Kompromitująca wpadka Martyny Wojciechowskiej. Fani doszli do prawdy, rozpętała się burza
  5. Chciała tylko ugotować obiad. Chwilę później już nie żyła, nie miała żadnych szans

Źródło: Polsat News

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News