GUS opublikował dane dotyczące tego, jak zarabia się w małych firmach zatrudniających do 9 osób. Według nich, pensje jakie otrzymują zatrudnieni w mikroprzedsiębiorstwach często są równowartością połowy średniej krajowej.

Trochę ponad 4000 złotych (ok. 2800 zł na rękę), to według Głównego Urzędu Statystycznego średnia płaca w Polsce. Jednak badania Urzędu przeprowadzane raz na miesiąc nie uwzględniają małych przedsiębiorstw. Zarobki w nich są o wiele niższe, niż te, które osiągają pracownicy firm zatrudniających 9 i więcej osób.

Dane dotyczące małych firm, które publikuje się raz w roku, mówią, że na 1 milion 826 tysięcy małych firm, tylko 537 tysięcy kogoś zatrudnia. Reszta (1 milion 289 tysięcy) to mikroprzedsiębiorstwa jednoosobowe. Pracownicy takich firm średnio zarabiają 2257 złotych na miesiąc, co na rękę daje kwotę nieprzekraczającą 1640 złotych.

Niskie płace w małych przedsiębiorstwach są w dużej mierze wynikiem obowiązkowych obciążeń. Na te składają się m.in. takie świadczenia jak ubezpieczenie społeczno-emerytalne, obsługa prawna, administracyjna i księgowo-podatkowa. W związku z dużą ilością obciążeń, częstą praktyką w małych zakładach jest dawanie pracownikowi do ręki, obok opodatkowanej pensji, pieniędzy w gotówce.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: niewygodne.info.pl
pt

...

Zobacz również