Za zbieranie grzybów możesz dostać aż 500 zł mandatu. 3 przypadki, za które grozi grzywna

Za zbieranie grzybów możesz dostać aż 500 zł mandatu. 3 przypadki, za które grozi grzywna Źródło: Unsplash/Andrew Ridley

Grzyby to nieodłączny element jesieni. Na grzybobranie nieraz wybieramy się całymi rodzinami. Nie każdy jednak wie, że za ich zbieranie można otrzymać mandat. Oto sytuacje, których należy unikać, aby nie płacić grzywny.

Grzyby to nieodłączny element wielu tradycyjnych potraw kuchni polskiej. Można przygotować je na wiele sposobów - zamarynować, ususzyć czy po prostu okrasić nimi danie mięsne. Ostatnio furorę zrobiły też schabowe z kani. Niektórzy wybierają się po nie do sklepów, inni jednak oddają się przyjemności grzybobrania. 

Grzyby w centrum zainteresowania stróżów prawa?

Gdy tylko dni stają się krótsze, a rano z ust unoszą się kłęby pary, do polskich lasów ruszają wytrwali grzybiarze. Powoli i metodycznie przeczesują ściółkę leśną i zaglądają pod każdy powalony pień w nadziei, że czeka tam na nich wymarzony rydz czy borowik.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przy drogach łatwo znaleźć handlarzy z koszami wypełnionymi świeżymi, jeszcze zmoczonymi poranną rosą grzybami. W ten sposób łączą pasję z zarobkiem, a kierowcy, którzy postanowią się zatrzymać i dokonać zakupu, mogą potem w zaciszu domowym cieszyć się potrawami ze świeżych grzybów. Są jednak zachowania, na które powinno się uważać w lesie. Oprócz muchomorów istnieje kilka zagrożeń, które można wykluczyć odrobiną ostrożności i poszanowania dla litery prawa.

Po pierwsze, poruszając się po lesie należy uważać na to, by zanadto nie ingerować w środowisko naturalne. Wszelkie śmieci powinniśmy zabrać ze sobą. Plastik rozkłada się setki lat i w żaden sposób nie odżywia lasu, z którego hojności korzystamy.

Po drugie, trzeba zwrócić uwagę na to, gdzie zaparkowało się samochód. Nie każda wąska leśna droga jest tak rzadko uczęszczana, jak może wydawać się przyjezdnym. W ten sposób można uniknąć też innych przykrych niespodzianek, jak np. zarysowań na karoserii. Poza tym to właśnie za niewłaściwe parkowanie grozi potencjalnie kara aż do 500 złotych.

Po trzecie i najważniejsze - o ile grzybobranie w Lasach Państwowych jest legalne, o tyle w przypadku Parków Narodowych należy się upewnić, czy tak jest, bo tutaj zasady ustalane są przez same parki.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje kultowy aktor. Zmarł nagle, miał tylko 50 lat
2. Prawdziwe problemy synowej Zenka Martyniuka dopiero się zaczynają. Daniel udowadnia, na co go stać

- Jeżeli wjedziemy autem do lasu i zostawimy to auto w lesie, a nie zostawimy go na parkingu, możemy dostać mandat. Tak samo można dostać mandat za zaśmiecanie, a to jest plaga. Nikt jednak nie wystawi mandatu za zbieranie grzybów - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską rzeczniczka prasowa Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Anna Malinowska.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Lidl wycofuje popularny produkt. Jego składnik WYWOŁUJE WYMIOTY
  2. NAGIE zdjęcia gwiazdy Polsatu! To będzie prawdziwy skandal [ZDJĘCIA]
  3. Goście na ich ślubie nie byli na to gotowi. Gdy panna młoda weszła do kościoła, ich oczom ukazał się niespodziewany widok
  4. 45-letni mężczyzna rzucił się pod pociąg. Na rękach trzymał 5-letnią córkę
  5. Już niedługo blisko milion emerytów i rencistów dostanie duże, dodatkowe pieniądze. Wiadomo komu i ile się należy
     

źródło: super express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News