Federalny Urząd z Niemiec zbadał grzyby z lasu. Ponad 30 lat po Czarnobylu nadal są skażone radioaktywnie

Federalny Urząd z Niemiec zbadał grzyby z lasu. Ponad 30 lat po Czarnobylu nadal są skażone radioaktywnie Źródło: .

Po badaniach specjalistów okazało się, że w popularnych grzybach znaleziono skażenie radioaktywnymi metalami. Efekty po katastrofie z Czarnobyla odczuwalne są po dziś dzień.

Te grzyby mogą stanowić poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Po tym, jak Federalny Urząd Ochrony przebadał popularne i chętnie zbierane podgrzybki, okazało się, że zawierają one radioaktywny cez. 

Naukowcy zbadali grzyby. Zawierają radioaktywne metale ciężkie

Radioaktywne grzyby znaleziono na terenie Bawarii. W 1986 roku po katastrofie reaktora w czarnobylskiej elektrowni atomowej, nad niemieckim landem przeszły gwałtowne burze. W wyniku opadów w ziemię wsiąknął radioaktywny cez-137, który został błyskawicznie wchłonięty przez glebę i runo leśne. Mimo, że od katastrofy minęły dekady, to efekty są odczuwalne do dziś ze względu na 30-letni czas rozpadu pierwiastka. Najnowsze badania potwierdziły, że te są wciąż niebezpieczne dla zdrowia.

Największe skażenie wykryto w Lesie Bawarskim, w regionie rolniczym Donaumoos na południowy zachód od Ingolstadt. Należy więc wyjątkowo uważać na grzyby zebrane w tych lasach. Nie należy się jednak bać grzybów ze sklepu, ponieważ przed wejściem do sprzedaży są poddawane restrykcyjnym kontrolom. 

To niejedyne miejsce, gdzie dotarło radioaktywne skażenie

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Katastrofę w Czarnobylu odczuła cała Europa, nawet kraje takie jak Włochy i Norwegia. Radioaktywne opady spadły na teren, gdzie Norwedzy wypasali renifery, a przez chłonność pożywieniach tych zwierząt (rośliny) szybko doszło do zarażenia ich mięsa. Wartości radioaktywne są na tyle wysokie, że wciąż mięso reniferów nie nadaje się do spożycia.

Dzisiaj grzeje: 1. Żona Janowskiego zaatakowała Agnieszkę Woźniak-Starak. To był cios poniżej pasa
2. Pilny apel polskiej policji. Wyszedł na grzyby, jego koszmar trwa już trzeci dzień

Według raportów naukowych w wyniku styczności z promieniowaniem, z powodu nowotworów zginęło około 4 tysięcy osób. Ponadto z badań wynika, że po katastrofie czarnobylskiej odnotowano 600 tysięcy ludzi na całym świecie, którzy zostali narażeni na większą dawkę promieniowania. Taka sama dawka występuje podczas badań RTG. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. 1 MILION Polaków dostanie emeryturę liczoną na lepszych warunkach. Reszta musi zacisnąć pasa
  2. Przeżyła koszmar w polskim szpitalu. Lekarz podczas porodu urwał główkę jej dziecka
  3. Rewolucyjny przepis na kotlety mielone. Podniebienie eksploduje z rozkoszy
  4. Od teraz każdy dostanie wyższą pensję. Wiadomo już, kto ile zyska dodatkowych pieniędzy
  5. U ciężarnej kobiety zdiagnozowano paskudny nowotwór. Finał tej historii wyciska łzy z oczu

Źródło: Polsat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News