Podczas grzybobrania uwagę Pana Bartosza przykuły rzeczy leżące w ściółce. Kiedy przyjrzał im się bliżej, musiał zaalarmować odpowiednie służby

Podczas grzybobrania uwagę Pana Bartosza przykuły rzeczy leżące w ściółce. Kiedy przyjrzał im się bliżej, musiał zaalarmować odpowiednie służby Źródło: unsplash.com/Imat Bagja Gumilar

Grzyby w tym roku zdecydowanie obrodziły. Cieszył się z tego pan Bartosz, zapalony grzybiarz. Podczas wycieczki do lasu natrafił jednak na niecodzienne i dziwne znalezisko. Kiedy przyjrzał się temu bliżej, w sekundę ciekawość zamieniła się w szok. Musiał natychmiast zadzwonić po odpowiednie służby.

Grzyby, które zbierał pan Bartosz, były ogromne, zdrowe i naprawdę liczne. Takie znaleziska ucieszyły grzybiarza, jednak kiedy przemierzał kolejne zawiłe, leśne ścieżki, coś przykuło jego wzrok. Postanowił zbliżyć się do dziwnej rzeczy i natychmiast wstrzymał oddech - czegoś takiego nie widuje się codziennie. 

Grzyby nie były jedynymi leśnymi skarbami w tym dniu

Mieszkaniec województwa pomorskiego przebywał w lesie we wsi Strzelinko. To tutaj z zacięciem zbierał grzyby i korzystał z uroków zaczynającej się na dobre jesieni. Kiedy szedł ścieżką niedaleko zbocza wąwozu, jego wzrok przykuło coś, co nie pasowało do leśnego krajobrazu. Pan Bartosz relacjonował potem, że czuł się niezwykle podekscytowany znaleziskiem.

Okazało się, że ze zbocza wąwozu wręcz wysypało się kilkaset arabskich monet pochodzących z VIII i IX w., a także rzadko spotykane, jeszcze starsze monety - pochodzące z Persji, wybite w VII wieku. Pan Bartosz był w szoku, ponieważ znalezisko wręcz wysypało się spod ściółki. Kiedy zawiadomiono muzealne służby i specjalistów archeologów, ujawniono glinianą misę. To z niej wysypały się monety, a stało się tak, ponieważ korzeń drzewa naruszył stare i kruche już naczynie.

Znaleziono monety mogące pochodzić nawet z IV w.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak podało muzeum w Lęborku, na miejscu znaleziono 200 całych srebrnych i posrebrzanych dirhemów (VII-X w. n.e.), nieco starszych drachm dynastii Sasanidów (IV-VI w. n.e) oraz licznych (ok. 500) fragmentów (siekańców). Słupski konserwator zabytków nie posiadał się z radości - to kolejny skarb, który rzuci światło na temat średniowiecznego handlu.

Dzisiaj grzeje: 1. Ujawniono informacje o córce Kornela Morawieckiego. Takich wiadomości nikt się nie spodziewał
2. Gwiazda hitów emitowanych na TVN i Polsacie walczy z nieuleczalną chorobą. Jest coraz gorzej

Eksperci wstępnie stwierdzili, że skarb mógł należeć do średniowiecznego kupca żyjącego w IX w.

-  Obecnie trwa inwentaryzacja i zabezpieczanie konserwatorskie materiałów, ale już możemy stwierdzić że to kolejne sensacyjne znalezisko, które wzbogaci naszą wiedzę o wczesnośredniowiecznym dalekosiężnym handlu - można przeczytać na oficjalnym profilu muzeum w Lęborku.

Fot. facebook.com/Muzeum-w-Lęborku/

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jaja masowo wycofywane ze sklepów. GIS ostrzega: SĄ SKAŻONE!
  2.  Ujawniono informacje o córce Kornela Morawieckiego. Takich wiadomości nikt się nie spodziewał
  3. Najsłodsze szczeniaki na świecie rzuciły się w pościg za małym dzieckiem (WIDEO)
  4. Małgorzata Socha przeszła samą siebie. Pokazała się w takiej stylizacji, że aż miękną kolana
  5. Roksana Węgiel, po raz pierwszy przyzwoicie ubrana, zaśpiewała hit wszechczasów. Publiczność wstrzymała oddech
  6. Grupa mediowa IBERION. Stawiamy na rozwój, ambicję, innowacyjność

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News