Wielu grzybiarzy nie ma pojęcia. Za złamanie zakazu mogą dostać nawet 500 zł mandatu

Wielu grzybiarzy nie ma pojęcia. Za złamanie zakazu mogą dostać nawet 500 zł mandatu Źródło: Pixabay PalKarlsen

Grzyby są produktem, bez którego nie może istnieć wiele kultowych potraw polskiej kuchni. Gdy tylko nadejdzie sezon na grzybobranie, całe rzesze Polaków tłumnie ruszają do lasów. Poszukiwanie dorodnych okazów jest świetną metodą relaksu i spędzania czasu w pięknych okoliczności przyrody. Wiele osób nie ma pojęcia, że w lesie obowiązują zakazy, za złamanie których grozi nawet 500 złotych mandatu.

Grzybobranie jest jedną z ulubionych rozrywek wielu Polaków. Wysyp grzybów powalających swoją wielkością kusi grzybiarzy do spontanicznych wypadów do lasu. Niewiele osób pamięta o tym, że przebywając w lesie, musimy stosować do zasad, a każde ich łamanie, będzie karane. Warto odwiedzić stronę Lasów Państwowych, która jest bezcennym źródłem informacji na temat tego, jak powinniśmy zachowywać się na terenach leśnych.

Grzyby mogą słono kosztować zbierających

Należy pamiętać o tym, żeby stosować się do przepisów, które obowiązują wszystkich odwiedzających tereny leśne. Przy wjeździe do lasu wiszą tablice informacyjne i znaki, które są wskazówkami w kwestii tego, jak zachowywać się podczas grzybobrania. Kluczową sprawą jest pozostawienie samochodu na wydzielonym parkingu. Wjazd na teren zalesiony jest surowo zabroniony. Drogi leśne rządzą się odwrotnymi prawami niż drogi publiczne. Z racji tego, że nie istnieją określony znaki, dobrze kierować się domniemaniem zakazu wjazdu. Niestosowanie się do zasad może skutkować karą grzywny. Zakaz obowiązuje przez cały rok.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Niewskazane jest także parkowanie aut w lesie, chyba, że miejsce zostało oznaczone symbolem "D-18 - parking". Pozostawienie samochodu na poboczu drogi wjazdowej do lasu, na przykład przed szlabanem, również traktowane jest jako wjazd na tereny zalesione. Jedynym rozwiązaniem, które jest zgodne z prawem, jest zatrzymanie auta na poboczu drogi publicznej, pod warunkiem, że kierowca zastosował się do przepisów zawartych w "Ustawie prawo o ruchu drogowym". Strażnik leśny ma prawo do zatrzymania, wylegitymowania i wydawania poleceń niesfornemu kierowcy. Tak jak policjant, może zastosować środki przymusu bezpośredniego i wystawić mandat karny w kwocie od 20 do 500 złotych.

Dzisiaj grzeje: 1. Właśnie powstała prezydencka ustawa dot. szkół. Ogromne zmiany, wielu nie będzie zadowolonych

2. Z pozoru błahe objawy, które wymagają natychmiastowej reakcji. Nigdy ich nie lekceważcie

Nie bez znaczenia jest także miejsce zbierania grzybów. Ważne, by zapoznać się z listą grzybów chronionych i pod żadnym pozorem nie wynosić ich z lasu. Nie wolno także niszczyć grzybów i grzybni, lęgowisk ptaków, mrowisk, a także płoszyć, a tym bardziej zabijać dzikich zwierząt. Za zbieranie grzybów w miejscu niedozwolonym, grozi mandat w wysokości 250 złotych. Wymiar kar za pozostałe przewinienia został uwzględniony w ustawie o lasach. Warto się z nią zapoznać przed wyruszeniem na poszukiwania.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jajecznica 20zł, tatar 49 zł, mięso z mizerią 59 zł. Gessler dolicza też skandaliczną, dodatkową opłatę
  2. Na jaw wyszło, czym zajmuje się Kamil Stoch w swoim domu. Z takiej strony go nie znaliśmy (FOTO)
  3. Kobieta umarła 14 dni po ślubie. Kilka dni później wdowiec przypadkiem znalazł w jej telefonie wstrząsające zdjęcie
  4. Miliony oglądały jego występy, teraz widzowie pogrążają się w żałobie. Niestety, media podały informacje o samobójstwie
  5. Wypłacasz pieniądze z bankomatu? Możesz się mocno zdziwić, NBP wydało oficjalne oświadczenie
  6. Policja zajmie się sprawą Andrzeja Dudy. W sieci pojawiły się bezsprzeczne dowody

Źródło: Wirtualna Polska/AutoKult

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News