Alarmujący raport! Co godzinę 30 nowych chorych na gruźlicę

Alarmujący raport! Co godzinę 30 nowych chorych na gruźlicę Źródło: pexels/zdjecie/1389104/

Gruźlica atakuje państwa UE. Lekarze co godzinę wykrywają nawet 30 nowych przypadków tej choroby. Narasta obawa w sprawie skuteczności leczenia niebezpiecznego schorzenia. Czy to już epidemia?

Coraz więcej chorych na gruźlicę 

Gruźlica jest niezwykle niebezpieczną, zakaźną chorobą, która ma także wymiar społeczny. W ostatnim czasie w krajach Unii Europejskiej odkrywane jest coraz więcej przypadków tego schorzenia. Rośnie liczba przypadków choroby także na Ukrainie, w Rosji czy Turcji.

Średnio co godzinę wykrywają ok. 30 nowych lub nawracających przypadków choroby. Przerażającą liczbę, ponieważ jest ich aż 77 tys., stanowią przypadki trudne do wyleczenia. Jest to tzw. gruźlica wielolekooporna, którą wywołują m.in. prątki oporne na izoniazyd i ryfampicynę. Mimo coraz większej skuteczności leczenia gruźlicy oraz szybszego jej wykrywania na świecie dziennie umiera ok 4,5 tys. osób. Jest to zdecydowanie mniej niż wiele lat temu, ale liczba wciąż jest ogromna.  

Jak duży jest stopień zachorowań na gruźlicę w Polsce?

W minionym roku od stycznia do czerwca odnotowano 2669 przypadków zachorowań na gruźlicę. Jest to o wiele mniej niż w roku 2017 gdzie liczba odnotowań wynosiła 5787. Patrząc na poprzednie lata zachorowalność na tę chorobę w Polsce z roku na rok spada, jednak wciąż jest ona bardzo wysoka.  Określa się, że na 100 tyś. osób przypada 20 zachorowań.

Gruźlica w XXI wieku 

Gruźlica to choroba, która mimo tak rozwiniętej medycyny wciąż atakuje kolejne osoby. Wiele z nich udaje się uleczyć, ale wciąż jest też wiele zgonów z jej powodu. Jeszcze do niedawna sądzono, że dzięki tak szybkiemu i przede wszystkim skutecznemu rozwojowi medycyny, który postępuje z dnia na dzień, już do 2030 roku będzie możliwe całkowite wyeliminowanie schorzenia.

Zakładano, że skoro w XXI wieku możliwości lekarzy są tak ogromne - w porównaniu z tym jak wyglądało to wiele lat temu - to pewnym jest, że przez parę kolejnych lat uda się osiągnąć założony cel. Dziś jednak zaczynają pojawiać się wątpliwości, ponieważ choroba zamiast znikać - zdaje się rozwijać. Sama dyrektor europejskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia w Kopenhadze dr Zsuzsanna Jakab mówi, że kroki muszą być podejmowane szybko i zdecydowanie. W innym przypadku również w Europie gruźlica odporna na leki zacznie się rozprzestrzeniać. 

Źródło: INTERIA

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu