Grupa Wyszehradzka zablokuje Brexit, jeśli Wielka Brytania nie spełni tych warunków

Grupa Wyszehradzka zablokuje Brexit, jeśli Wielka Brytania nie spełni tych warunków Źródło: fot. publicdomainpictures/ Wikimedia Commons

Po referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wszyscy byli przekonani, że brexit jest już tylko kwestią czasu. Okazuje się jednak, że opuszczenie UE wcale nie będzie prostą sprawą. 

Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że jeśli Wielka Brytania nie spełni warunków V4, to Grupa Wyszehradzka zawetuje każde porozumienie dotyczące brexitu.

Warunki, o których mowa dotyczą kwestii imigracji. Fico twierdzi, że V4 zablokuje brexit, jeżeli jego konsekwencją będzie ograniczenie Europejczykom możliwości pracy na wyspach.

- Do momentu w którym nie zostanie nam zagwarantowane, że ci ludzie (imigranci - przyp. red.) będą traktowani sprawiedliwie, zawetujemy każde porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią -  mówił Robert Fico.

Czeski ambasador Libor Secka zaznacza jednak, że to Polska przewodniczy obecnie Grupie Wyszehradzkiej, więc zdanie premiera Fico teoretycznie nie może być traktowane jako oficjalne stanowisko V4.

Grupa Wyszehradzka powiększy się o kolejne państwo? Padła ważna deklaracja

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

źródło: bbc

Następny artykuł