Grupa Wyszehradzka się ROZPADA. "Polska została ZDRADZONA"

Grupa Wyszehradzka się ROZPADA. "Polska została ZDRADZONA"

Grupa Wyszehradzka stoi na skraju rozpadu. Ta decyzja dotknie nie tylko Polskę. Po wielogodzinnych negocjacjach nie udało się utrzymać spójnego stanowiska na głosowaniu w Parlamencie Europejskim.

Sprawa dotyczy europejskiej dyrektywy o delegowaniu pracowników. W poniedziałek przy sprzeciwie Polski, Węgier, Litwy i Łotwy, państwa Unii Europejskiej uzgodniły stanowisko dotyczące tej dyrektywy. Za tym pomysłem bardzo stała Francja i jej prezydent Emmanuel Macron, który mocno lobbował ten pomysł. Polska na posiedzeniu walczyła o to, żeby z tej dyrektywy wyłączyć sektor transportu, który jest dla nas bardzo istotny. Nasz kraj jest jednym z liderów, jeżeli chodzi o przewozy towarów i logistykę. Również we wcześniejszych rozmowach Hiszpania stała za nami, ponieważ oni też mają wielkie zyski w transporcie. Mimo sprzeciwu, nie udało się, a Czechy i Słowacja wyłamały się ze zobowiązań jakie ustalono na V4 i poparły stanowisko większości.

"Dzisiaj bój nie dotyczył tylko polskich przedsiębiorców"

 Jestem zawiedziona, że Grupie Wyszehradzkiej nie udało się utrzymać spójności i że nie można było wypracować wspólnego stanowiska, które pokazałoby wspólnotę naszych działań - stwierdziła w rozmowie z RMF FM minister Elżbieta Rafalska. W porannej rozmowie szefowa resortu była bardzo zasmucona, że członkowie Grupy Wyszehradzkiej nie wykazali solidarności, mimo 12 godzinnych negocjacji. Pani minister zdaje sobie również sprawę z tego, że problem delegowania pracowników w największym stopniu dotyczy nas i polskich firm transportowych, ale również wyraźnie Polska zaznaczała, że to nie dotyczył tylko polskich przedsiębiorców. Przede wszystkim chodzi o swobody świadczenia usług wszystkich transportowych, unijnych firm, które stracą na konkurencyjności.

Polska została zdradzona

Bardzo szybko wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości pojawiło się oburzenie i twierdzenie, że nasz kraj został zdradzony przez inne państwa grupy Wyszehradzkiej. Źródło: wprost.pl Następny artykuł