Groźny wirus atakuje, uważaj na te aplikacje!

Groźny wirus atakuje, uważaj na te aplikacje!

Niedawno pojawiła się wiadomość o tym, że system android został zaatakowany przez wyjątkowo groźnego wirusa. Jego ofiary straciły już 1,5 mln dolarów.

Sprytne oprogramowanie

Zagrożenie nazywa się LokiBot. Wirus ten jest w stanie podszyć się pod aplikacje takie jak: WhatsApp, Skype i Outlook a przede wszystkim pod serwisy bankowe, wysyłając sfałszowane powiadomienia. Wirus na początku informuje użytkownika, że na jego konto przelano pieniądze. Następnie zainteresowana ofiara, po kliknięciu w komunikat jest przenoszona do fałszywej aplikacji bankowej. Po wpisaniu swoich danych- hasła i loginu, tak naprawdę udostępnia je złodziejom. Eksperci z firmy Kasperski Lab tak komentują całą sprawę: - [Wirus] potrafi otworzyć przeglądarkę, przejść na określone strony, a nawet użyć zainfekowanego urządzenia do wysyłania spamu, który dystrybuuje się właśnie w ten sposób. Po pobraniu pieniędzy z konta LokiBot działa dalej, wysyłając szkodliwy SMS do wszystkich kontaktów znajdujących się w książce telefonicznej w celu zainfekowania tylu smartfonów i tabletów, ile tylko jest możliwe. Co więcej, w razie potrzeby odpowiada na przychodzące wiadomości. Jeżeli użytkownik nie udzieli oprogramowaniu uprawnień administratora, wówczas trojan zażąda od nas okupu około 100 dolarów. Wcześniej całe urządzenie zostanie zablokowane.

Jak przechytrzyć wirusa?

Aby usunąć zagrożenie, należy uruchomić sprzęt w trybie bezpiecznym, później cofnąć fałszywemu oprogramowaniu uprawnienia administratora i go usunąć. Aby uruchomić urządzenie w trybie bezpiecznym, należy wcisnąć i przytrzymać przycisk zasilania do chwili, gdy pojawi się menu zawierające opcję "Wyłącz zasilanie", następnie wcisnąć i przytrzymać opcję wyłącz a w menu "tryb bezpieczny" wcisnąć przycisk "OK" Wirus jest niestety wyjątkowo skuteczny. Jego ofiary straciły już około 1,5 mln dolarów. źródło: www.wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News